Oddziały Polskiej Organizacji Wojskowej udały się na dworzec kolejowy z zamiarem rozbrojenia pozostających tam Niemców. Polacy zostali ostrzelani z broni maszynowej, ale uniemożliwili wrogom ucieczkę rozmontowując tory pod Ożarowem. Walki w mieście trwały jeszcze jeden dzień.
W Wieluniu „jutrzenka swobody” zaświeciła dokładnie 13 listopada 1918 roku. Mimo iż przez 123 lata nie było Polski na mapie, była polska kultura. Dzięki niej przetrwało w narodzie to, co najbardziej wartościowe. Publiczność mogła wysłuchać fragmentów „Halki” Stanisława Moniuszki.
Opera ta jest uznawana za najwybitniejszą polską operę narodową. W czasach niewoli premiery oper i koncerty muzyki polskiej były nie tylko wydarzeniami artystycznymi, ale przede wszystkim manifestacjami patriotycznymi.
POLSCY ARTYŚCI W „NIEPODLEGŁOŚCIOWYM” REPERTUARZE [VIDEO]
Arie z oper Stanisława Moniuszki oraz polonezy Chopina i Wieniawskiego - między innymi takie utwory można było usłyszeć w minioną niedzielę w Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Koncert „Na polską nutę” zorganizowany został z okazji 98. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 11 listopada 1918 roku zaczęło się w Wieluniu przejmowanie władzy w polskie ręce.
Na tej stronie używamy cookies. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych oraz zapewniają one prawidłowe działanie witryny.