Przedstawienie genezy i rozwoju polskiego parlamentaryzmu nie jest możliwe bez dokonania chronologicznego opisu kształtowania się i ewolucji różnego rodzaju zgromadzeń, których uczestnicy mogli wypowiadać się w ważnych dla siebie sprawach i wywierać w ten sposób wpływ na podjęcie konkretnych postanowień.
Warto również zadać pytanie co ma wspólnego parlamentaryzm staropolski z obecnym parlamentaryzmem? Czy odnajdziemy jakieś cechy wspólne? Współczesny polski parlament czerpie pełnymi garściami z wielowiekowej tradycji wcześniejszych zgromadzeń i stanowi niejako ich kontynuację.
Nadal przecież dzieli się na dwie izby, z których sejm pełni ważniejszą rolę, nad przebiegiem jego obrad czuwają marszałkowie, funkcje, które obecnie pełni, są właściwie niemalże identyczne z tymi sprzed kilkuset lat.
PARLAMENTARYZM NA UNIWERSYTECIE III WIEKU [VIDEO]
Zgłębiając temat parlamentaryzmu warto wyjść od definicji samego pojęcia. Otóż parlamentaryzm to system polityczny, którego istota polega na podejmowaniu decyzji związanych z daną społecznością bezpośrednio przez tę społeczność. Gościem spotkania był tym razem dr Zbigniew Szczerbik- dyrektor muzeum w Praszce.
Na tej stronie używamy cookies. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych oraz zapewniają one prawidłowe działanie witryny.