Spotkanie w muzeum było także okazją do wspomnień o 1 września 1939 roku. A to za sprawą naocznych świadków bombardowania miasta zaproszonych na wystawę i gości związanych w przeszłości z wojskiem. Jednym z nich był Jan Tyszler, autor książki „Wieluń i Pamięć”, który jako niespełna 7- letni chłopiec naocznie przekonał się czym jest wojna.
Głos zabrał także kpt. w stanie spoczynku Aleksander Pawelec, rodem z Lututowa, weteran walk wrześniowych. Pan kapitan pamięta czasy II wojny światowej doskonale. W momencie jej wybuchu miał już 24 lata. W dalszej części spotkania głos zabrali także prof. Tadeusz Olejnik i burmistrz Paweł Okrasa.
W sali konferencyjnej wieluńskiego muzeum dało się zaobserwować również wielu młodych ludzi. To uczestnicy Biegu Pamięci Polska Nowa Wieś- Wieluń. Trasa biegu z Polskiej Nowej Wsi do Wielunia liczyła aż 110 kilometrów.
Uczestnicy biegu nieco wcześniej opuścili salę wieluńskiego muzeum, w którym jeszcze przez dłuższy czas trwało spotkanie związane wystawą „Wieluń miasto pokoju i pojednania”. Wystawę można oglądać tylko do 5 września.
OKOLICZNOŚCIOWA WYSTAWA W WIELUŃSKIM MUZEUM [VIDEO]
Ekspozycja „Wieluń miasto pokoju i pojednania”, którą do 5 września można oglądać w wieluńskim muzeum wcześniej prezentowana już była w kilku innych miastach: Warszawie, Brukseli, Krakowie i Oleśnicy. Nie jest to zatem do końca nowość, jednak zdjęcia na niej prezentowane w bardzo wymowy sposób przypominają o tragedii 1 września w Wieluniu.
Na tej stronie używamy cookies. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych oraz zapewniają one prawidłowe działanie witryny.