Jak się okazało ustawienie teleskopów na Placu Legionów i ich odpowiednie nakierowanie nie było łatwym zadaniem. Dodatkowo warunkiem powodzenia przedsięwzięcia była słoneczna pogoda. Tymczasem tuz po południu aura zaczęła się gwałtownie zmieniać.
Słońce przesłoniły ciężkie chmury i szybko trzeba było ratować specjalistyczny sprzęt optyczny przed szalejącą ulewą. Na szczęście zjawisko, które obwołano astronomicznym hitem tego roku, trwało aż do zachodu słońca, więc udało się przeczekać burzę i jeszcze raz ustawić astronomiczne instrumenty wyposażone w specjalne filtry.
Było warto. Każy kto znalazł się w centrum miasta mógł zaobserwować przez teleskopy bardzo wyraźnie widoczną czarną kropkę planety przesuwająćą się na tle tarczy słonecznej.
Doskonale widoczna była także jedna z plam na słońcu. Chętnie z mozliwośći obserwacji korzystali starsi i młodsi mieszkańcy Wielunia. Ciekawi mogli zapoznać się z porzygotowanymi przez uczniów i nauczycieli gimnazjum tablicami informacyjnymi zawierającymi wyjaśnienie kosmicznego schow, a nawet wziąć udział w naukowej dyskusji na temat układu planetarnego.
ASTRONOMIA NA PLACU LEGIONÓW [VIDEO]
W poniedziałek 9 maja miał miejsce niecodzienny spektakl na niebie - tak zwany tranzyt Merkurego przed tarczą Słońca. Dzięki uczniom z koła fizycznego działającego przy Gimnazjum nr 1, to niezwykłe zjawisko astronomiczne mogli podziwiać mieszkańcy Wielunia.
Na tej stronie używamy cookies. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych oraz zapewniają one prawidłowe działanie witryny.