Wystawa prezentuje najcenniejsze zabytki archeologiczne z najstarszego okresu isnienia Kalisza i okolic, od starożytności aż po późne średniowiecze. Ekspozycję zorganizowano wspólnie z kaliskim muzeum i Instytutem Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk. Unikatowe monety doskonale ilustrują bogatą historię doliny rzeki Prosny.
Prezentowane monety celtyckie powstały w miejscowym warsztatcie menniczym, jednym najstarszych na terenie Polski. Choć niepozorne, stanowią one niewątpliwie jedną z atrakcji wystawy. Oprócz monet można zobaczyć też inne zabytki archeologiczne- m.in. zapinki zwane fibulami, a także kowalskie narzędzia, czy miecz z imieniem płatnerza rzymskiego.
Jest również sztylet pochodzenia scytyjskiego zwany akinakesem. Obok wymienionych, cennych przedmiotów znajdują się także bryłki bursztynu, denary rzymskie, którymi płacono za bursztyn, a także bursztynowy puchar z domieszką szkła. Skarby te znaleziono na terenie powiatu kaliskiego.
PRZYCIĄGAJĄ UWAGĘ ZWIEDZAJĄCYCH [VIDEO]
W wieluńskim muzeum otwarto wystawę „Skarby Doliny Prosny”. Powstała ona w 2010 roku w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej. Ekspozycję można było zobaczyć do tej pory na Zamku Królewskim w Warszawie oraz w Muzeum w Gnieźnie.
Na tej stronie używamy cookies. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych oraz zapewniają one prawidłowe działanie witryny.