Całe mnóstwo zaproszonych na panel dyskusyjny gości na czele z marszałkiem województwa łódzkiego Witoldem Stępniem wysłuchało szeregu wykładów i prelekcji przygotowanych specjalnie na tę okoliczność. W gronie prelegentów ponownie znalazł się doskonale znany mieszkańcom naszego miasta dr n. med. Tomasz Huzarski z Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
Po razem pierwszy z kolei przyjechali z wykładami do Wielunia lekarze specjaliści z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. M. Kopernika w Łodzi. Mówiono naturalnie o szeroko rozumianej profilaktyce, ale też zabiegach onkoplastycznych i rekonstrukcyjnych w chirurgii raka piersi. Podobnie jak w latach poprzednich także i w tym roku można było zarejestrować się w bazie dawców szpiku i wykonać bezpłatne badania profilaktyczne.
Akcja prowadzona była w tym roku po raz pierwszy we wszystkich średnich szkołach prowadzonych przez powiat. Samo badanie od dłuższego czasu odbywa się zupełnie bezboleśnie- zamiast pobierania krwi wystarczy jedynie pobrać wymaz z jamy ustnej za pomocą specjalnej szpatułki. Podobnie jak w latach poprzednich akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku patronowała fundacja DKMS.
Rafał Młodzikowski z fundacji DKMS bardzo chwali wieluńską akcję i mocne w nią zaangażowanie nie tylko władz powiatu, ale też szkolnej młodzieży.
Nie możemy naturalnie również w tym miejscu nie wspomnieć o Fundacji Rak "n" Roll prowadzącej akcję „DAJ WŁOS”. Jej głównym celem jest zebranie jak największej ilości włosów, aby wyprodukować peruki dla kobiet po chemioterapii.
O PROFILAKTYCE I LECZENIU RAKA PIERSI [VIDEO]
Piąta edycja Powiatowego Dnia Walki z Rakiem, akcji organizowanej od samego początku przez Starostwo Powiatowe oraz Stowarzyszenie „Po Prostu Żyj” tym razem w całości poświęcona była rakowi piersi- jednemu z najczęściej występujących nowotworów.
Na tej stronie używamy cookies. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych oraz zapewniają one prawidłowe działanie witryny.