Jak również kształtowania wśród młodzieży gimnazjalnej postaw szacunku i odpowiedzialności, uczenia współpracy i zachęcaniu do podejmowania działań na rzecz społeczności lokalnej. Na zajęciach technicznych, informatyce i godzinach wychowawczych uzyskali wiedzę dotyczącą przepisów ruchu drogowego. Przygotowali plakaty o tematyce bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W dniu 24 listopada w odbyła się gra miejska „7 grzechów drogowych”, realizowana w ramach programu.
Zostało  przygotowanych 7 stacji dydaktycznych, w których uczniowie wykonywali określone zadania dotyczące bezpieczeństwa  w ruchu drogowym. Młodzież wykazała się wiedzą z zakresu przepisów ruchu drogowego oraz z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczniowie rozwiązywali testy, krzyżówki, wyszukiwali na mapie niebezpieczne miejsca drogowe, określone wcześniej przez ankietowanych.

Ważnym punktem była wizyta funkcjonariuszy Komendy Powiatowej w Wieluniu, którzy wygłosili prelekcję na temat aktualnych przepisów drogowych dotyczących rowerzystów i pieszych.  Jednym z policjantów był rodzic, który bardzo chętnie odpowiadał   na zadawane pytania, udzielał im wskazówek już po głównym spotkaniu.

Na koniec wśród gimnazjalistów i uczniów szkoły podstawowej, były rozdane kamizelki i elementy odblaskowe. W tym dniu uczniowie pracowali z wielkim zaangażowaniem, a najlepsi okazali się z: kl. III a (I miejsce), I a (II miejsce), II b (III miejsce). Wszyscy uczniowie zwycięskich klas otrzymali w nagrodę kamizelki i elementy odblaskowe oraz dzień bez pytania.  

Gimnazjaliści jako Eksperci  Ruchu Drogowego przeprowadzili 754 ankiety wśród społeczności lokalnych. Wynikami oraz Mapą Problemów Drogowych podzielili się wśród swoich rówieśników na apelu. Zapoznali  także przedstawicieli poszczególnych punktów stacji z gry miejskiej. Ewaluacja ankiety oraz Mapa Problemów Drogowych zostały przekazane przewodniczącej Młodzieżowej Rady Miejskiej w celu zaprezentowania  ich  władzom samorządowym na sesji  Młodzieżowej Rady Miejskiej.

Petycje wynikające z Mapy Problemów Drogowych zostały przekazane panu Burmistrzowi, panu Staroście Wieluńskiemu, Naczelnikowi Wydziału Komunikacji, prezesowi Radia ZW, redaktorowi Naczelnemu TVK i komendantowi KPP w Wieluniu. Całość  przygotowały i przeprowadziły: mgr Barbara Kozik (koordynator programu „Jeżdżę z głową”),  mgr Katarzyna Jacaszek,  mgr Jolanta Nowosielska Kluska.

Image

Image

Image