Podobnie jak w latach poprzednich także i w tym roku można było zarejestrować się w bazie dawców szpiku i wykonać bezpłatne badania profilaktyczne. Akcja odbyła się wyjątkowe bezboleśnie- zamiast pobierania krwi wystarczyło jedynie pobrać wymaz z jamy ustnej za pomocą specjalnej szpatułki. W tym roku akcją rejestracji potencjalnych dawców szpiku koordynowały w imieniu fundacji DKMS panie nauczycielki z I LO.

Nie możemy również w tym miejscu nie wspomnieć o Fundacji Rak "n" Roll prowadzącą akcję „DAJ WŁOS”. Jej głównym celem jest zebranie jak największej ilości włosów, aby wyprodukować peruki dla kobiet po chemioterapii. A teraz kilka słów o panelu dyskusyjnym, który towarzyszy kaźdej edycji akcji. O badaniach profilaktycznych i akcjach prozdrowotnych mówiła na spotkaniu Bożena Michałczyk ze Stowarzyszenia „Po Prostu Żyj”.

Nie ujmując żadnemu z prelegentów rangi jego wystąpienia, trzeba zauważyć, że najważniejsze wykłady dotyczyły wczesnego wykrywania i leczenia raka jelita grubego. W tym celu do Wielunia przyjechali lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. M. Kopernika w Łodzi. Dużo o raku jelita grubego mówiła m.in. dr n. med. Urszula Czernek.

Na zakończenie panelu nie obyło się naturalnie bez specjalnych podziękowań dla naprawdę wielu osób, które przygotowywały i wspierały akcję oczywiście wraz z członkiniami Stowarzyszenia „Po Prostu Żyj” na czele którego stoi Elżbieta Caban- pomysłodawczyni i jeden z głównych organizatorów Powiatowego Dnia Walki z Rakiem. Podobnie jak w poprzednich latach poznaliśmy także laureatów konkusru plastycznego „Oj raku, raku, nie będzie znaku”.

Laureaci plastycznych zmagań otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe. A rezultat tegorocznej akcji? Z bezpłatnych badań w ramach Powiatowego Dnia Walki z Rakiem skorzystają w sumie 422 osoby, które w dzień poprzedzający akcję odebrały bilety na bezpłatne badania. 33 osoby zarejestrowały się w bazie dawców szpiku fundacji DKMS.