Ci, którzy przybyli na godzinę osiemnastą mogli wziąć udział w promocji książki autorstwa ks. prof. Jana Związka z Częstochowy, który przybliżył postać księdza Józefa Pruchnickiego duchownego zasłużonego dla Wielunia i ziemi wieluńskiej.

Książkę wydało wydało Muzeum Ziemi Wieluńskiej przy współpracy z Wieluńskim Towarzystwem Naukowym. Dyrektor Jan Książek zaprezentował zwiedzającym jeszcze jedną nowowydaną publikację, będącą swego rodzaju przewodnikiem po kolekcjach i wystawach. A Marek Gogola i Damian Langner omówili kopie uzbrojenia średniowiecznych rycerzy z czasów bitwy pod Grunwaldem. Zbroje te już od 14 czerwca będą, wraz z innymi elementami uzbrojenia i narzędziami tortur, prezentowane w Baszcie Męczarni.

Wszyscy chętni mogli wziąć udział w próbie identyfikacji postaci historycznych. Pomocą w tym zadaniu był tekst piosenki autorstwa Jacka Kaczmarskiego Rejtan, czyli raport ambasadora.

Dla najmłodszych zwiedzających odbyły się z kolei zajęcia plastyczne pod opieką plastyka Karoliny Ślusarczyk oraz zadania dla poszukiwaczy wiedzy, polegające m.in. na odnalezieniu kopii amonitów wieluńskich ukrytych w budynku muzeum.

Akcentem muzycznym Nocy Muzeów był spektakl Śpiewogra żydowska w wykonaniu uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. Janusza Korczaka w Wieluniu, pod opieką artystyczną Zofii Szpikowskiej i Jarosława Strzały.

Nie zabrakło też członków Stowarzyszenia Historycznego Batalionów Obrony Narodowej, którzy zaprezentowali repliki uzbrojenia, umundurowania i wyposażenia żołnierzy polskich z września 1939 r.

reporter: Piotr Zięba, zdjęcia: Mirosław Grabczak