Temat Bożego Narodzenia jest zawsze chętnie podejmowany przez rzeźbiarzy, gdyż w ten sposób mogą przedstawić osobiste doznania w kontekście "Dobrej Nowiny". Szopki a w nich postacie Dzieciątka, Maryi, św. Józefa, pasterzy, mędrców, kolędników są osadzone przez artystów w określonym miejscu i przestrzeni.
Twórcy ludowi chętnie odwoływali się do lokalnych tradycji, dlatego w rzeźbie przedstawiono wieluńskich kolędników, pastuszków w wieluńskim stroju ludowym, a wystawę tak zaaranżowano, żeby nie dzielić jej na Kutno i Wieluń.
Premiera wystawy zakończyła się występem Zespołu Folklorystyczno-obrzędowego z Ożarowa, który zaprezentował widowisko teatralne "Nabożeństwo za dziadka". W sposób humorystyczny przedstawiono życie w wielopokoleniowej rodzinie, utrzymującej się przede wszystkim z babci emerytury. Seniorka odsunięta od podejmowania rodzinnych decyzji, była w domu potrzebna jedynie do gotowania jedzenia, bawienia prawnuków i spłacania z emerytury m.in. pożyczki, którą w banku zaciągnął syn.
reporter: Piotr Zięba, zdjęcia: Robert Kałuża