Zgodnie z posiadaną koncesją w sierpniu 2012 roku zostały zakończone prace związane z wykonaniem 272 otworów geologicznych. Wyniki prac wiertniczych ogólnie potwierdzają prognozy co do ilości i jakości węgla znajdującego się w złożu.Dokumentacja odkrywki jest już gotowa, a w tej chwili realizowany jest raport oddziaływania na środowisko, przygotowywany jest projekt zagospodarowania złoża tak żeby w 2015 roku można było wystąpić z wnioskiem do ministra środowiska na wydobycie węgla.
Budowa kopalni w Złoczewie stanie się ogromną szansą dla mieszkańców terenów, na których zalega węgiel. Inwestycja ta to przede wszystkim nowe miejsca pracy. Za wcześnie jednak mówić ile firma zatrudni nowych pracowników w Złoczewie. To będzie uzależnione od tego czy powstanie tam tylko kopalnia, czy też także nowa elektrownia.
Bełchatowski koncern to potężny pracodawca zatrudniający w sumie 19 tys. pracowników. Tylko w samej kopalni pracuje 6 tys. osób.
Wizyta w kopalni była również okazją do naocznego przekonania się jak wygląda wydobycie brunatnego paliwa.
Wydobycie węgla odbywa się zgodnie z najostrzejszymi wymogami bezpieczeństwa. Wypadków przy pracy jest bardzo mało.
Wydobycie węgla metodą odkrywkową bez wątpienia wywiera znaczący wpływ na otoczenie i środowisko naturalne. Dlatego w Kopalni „Bełchatów” realizacja zadań związanych z ochroną środowiska była i jest stawiana na równi ze strategicznymi działaniami związanymi z prawidłowym funkcjonowaniem zakładu górniczego. W wyniku kompleksowej rekultywacji terenów poeksploatacyjnych powstało najwyższe wzniesienie w środkowej Polsce – Góra Kamieńsk. Zalesiona góra jest atrakcyjnym miejscem dla letniej turystyki, a od 2004 r. również sportów zimowych. Zlokalizowana na północnym stoku trasa narciarska z wyciągiem krzesełkowym to najdłuższa i najlepiej przygotowana trasa w promieniu ponad 100 km od Bełchatowa. Oddane w 2006 r. do użytku trasy rowerowe na Górze Kamieńsk są dużą atrakcją dla pasjonatów „dwóch kółek”. W czerwcu 2008 roku ośrodek wzbogacił się o kolejną atrakcję. Trafioną inwestycją kopalni był tym razem tor saneczkowy.
Miejmy nadzieję, ze z dobrodziejstwa zimowych sportów korzystać będą również tutaj coraz częściej mieszkańcy naszego regionu.
reporter: Piotr Zięba, zdjęcia: Robert Kałuża