Janusz Antczak od wielu lat aktywnie uczestniczy w życiu społecznym, kulturalnym i sportowym Wielunia. Jest członkiem m.in. Towarzystwa Przyjaciół Wielunia, Wieluńskiego Towarzystwa Naukowego i Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Łodzi.

Organizator rajdów rowerowych dla młodzieży oraz międzynarodowych rajdów rowerowych szlakiem bursztynowym. Zapalony rowerzysta, były sportowiec i miłośnik Załęczańskiego Parku Krajobrazowego, zaangażowany w ochronę dóbr kulturalnych i przyrodniczych Ziemi Wieluńskiej.

W 2006 roku, jako ówczesny wicestarosta wieluński był inicjatorem powstania Stowarzyszenia Polski Szlak Bursztynowy, które podejmuje wiele inicjatyw w zakresie kultury, turystyki i rekreacji; promuje krajoznawstwo i edukację przyrodniczą a w 2010 r. otrzymało za swoją działalność tytuł Promotora Gminy Wieluń.

Działalność Janusza Antczaka przyczynia się do promocji idei szlaku bursztynowego w Polsce. Od siedmiu lat w Wieluniu a wcześniej także w Konopnicy odbywa się Europejskie Święto Bursztynu, doskonała impreza o walorach historycznych, pokazująca różnorodność kultur, zwyczajów i strojów, promująca walory nadwarciańskich terenów. To tu inspiracji szukają także malarze i rzeźbiarze na organizowanych plenerach.

W 2011 roku dzięki aktywności Janusza Antczaka Wieluń był gospodarzem wojewódzkich obchodów Światowego Dnia Turystyki, w programie których znalazły się m.in. pokazy orienteeringu, wycieczki autokarowe, rajdy rowerowe i konferencja geologiczna.

Obecnie Janusz Antczak jako Burmistrz Wielunia we współpracy z Państwowym Instytutem Geologii w Warszawie mocno angażuje się w ochronę unikalnych walorów geologiczno-przyrodniczych Jury Polskiej i popularyzację wiedzy na jej temat oraz propagowanie geoturystyki, jako formy aktywnego wypoczynku. Wyżyna Wieluńska i jej geologiczne walory do tej pory pozostawały nieco w cieniu lepiej znanych okolic Częstochowy i Krakowa. Wzmożone działania burmistrza w postaci chociażby organizacji konferencji naukowych i festiwalu geologicznego w Wieluniu mają to zmienić i odkryć dla turystów krajobraz ukształtowany na podłożu skał jurajskich nie odstający swą atrakcyjnością od podobnych tego typu form w Europie.