Trwa rozbiórka starej fontanny
W Parku im. Żwirki i Wigury trwa rozbiórka starej fontanny. Firma „Echo” w ciągu tygodnia powinna uporać się z uporządkowaniem terenu a następnie obsieje go trawą. W miejscu tym planowana jest nowa fontanna, jej projekt jest już gotowy, ale ze względu na koszty, inwestycja nie będzie realizowana w tym roku.
- Zależało nam przede wszystkim na tym, aby uporządkować ten teren, bo w obecnym kształcie to miejsce raczej straszy niż przyciąga. W przyszłości nowa fontanna na pewno ożywi tę część parku i przyniesie spacerującym ulgę w słoneczne i upalne dni – informuje Magdalena Kopańska, kierownik Biura Komunikacji Społecznej i Współpracy UM.
Inspiracją do formy przestrzennej zaprojektowanej fontanny są związane z ziemią wieluńską legendy i podania o smokach i wężach. Jak głosi legenda: „Z dawien dawna mieszkańcom regionu strasznie dokuczały smoki i węże. Św. Wojciech w czasie swojej wędrówki ulitował się na biedakami i zaklął potwory w kamienie. Na pamiątkę tego mieszkańcy zaczęli skamieniałymi smokami i wężami przyozdabiać ściany domów”. W projekcie trasa płynącego przez park strumyka przypomina swym kształtem węża.
Zaprojektowana geometria powierzchni fontanny w sąsiedztwie “początku” strumyka – źródła, sugeruje głowę smoka osadzoną na długiej, wijącej się szyi. Dwa akweny wodne u ujścia strumyka przypominają skrzydła smoka, końcówka strumyka, w kierunku północnym, to jego ogon. Alejki przecinające strumyk, przypominają kończyny smoka. Tak przywrócony wizerunek legendarnego smoka, rozłożył się w parku od granicy północnej do południowo – zachodniego narożnika, gdzie paszcza zieje ogniem (podświetlone łukowe strumienie wodne).
Nową fontannę tworzą: utwardzony plac w części z podziemnym basenem, pomieszczenie techniczne podziemne, stanowiące w jednej części zbiornik wody, a w drugiej części miejsce do zainstalowania pomp i urządzeń obsługi, instalacje (technologiczna wewnętrzna wodna, kanalizacji deszczowej, wewnętrzna elektryczna), przyłącza wodociągowe, kanalizacji sanitarnej i elektryczne, elementy małej architektury.
Stary budynek kina "Syrena" zaczyna nabierać już zupełnie innego kształtu. Pierwsze piętro obiektu od strony Narutowicza ma wstawione okna, wyraźnie rysuje się główne wejście do kina, które w niczym nie będzie przypominać starego. Rozbudowa obiektu na całego idzie także od strony podwórka. A czy wykonawca inwestycji zdąży ze wszystkim na 1 września? Więcej o przebudowie Syreny mówić będziemy za tydzień w Wydarzeniach.
Tzw. Niebieska Kamienica już praktycznie stoi, choć do całkowitego zakończenia inwestycji pozostało jeszcze trochę czasu. Przypomnijmy, że odbudowa niebieskiej częściowo finansowana jest z unijnych pieniędzy. Inwestor dostał na ten cel ok. 5,5 mln złotych. A całość projektu wraz z pasażem handlowym w którym funkcjonują już pierwsze sklepy ma kosztować 9,5 mln złotych.
zdjęcia: Robert Kałuża