Organizatorem tego widowiska było Porozumienie Środowisk Patriotycznych w Szczecinie. Widowisko słowno-muzyczne przygotował zespół 20 osób z różnych organizacji wchodzących w skład Porozumienia Środowisk Patriotycznych w Szczecinie, w tym 10 wykonawców bezpośrednio przedstawiających te widowisko oraz 10 osób wspomagających je technicznie i organizacyjnie; i tak min.: od strony technicznej wspierał wykonawców szczeciński Dom Kultury „Słowianin” , a patronat medialny sprawowali: „Wieluńska Telewizja Kablowa”, „Gazeta Polska Codziennie” i portal internetowy organizatora – www.narodowyszczecin.p.
Pomysłodawcą, autorem scenariusza i reżyserem tej imprezy był pochodzący z Wielunia: mieszkaniec Szczecina - Paweł Bendkowski.
Na tle wielkoformatowego zdjęcia zbombardowanego Wielunia, przedstawiono fragmenty wspomnień bezpośrednich świadków niemieckich nalotów na miasto.
Wspomnienia te odebrane były przez historyków – panią Bojarską z Poznania i profesora Olejnika z Wielunia.
Uszeregowane one były w chronologiczny ciąg:
- Ostatnie dni sierpnia 1939 roku w Wieluniu;
- Pierwszy nalot;
- Kolejne naloty;
oraz:
- Ucieczka i powroty do miasta.
We wstępie odegrano archiwalne nagranie fragmentu słynnego przemówienia ministra J. Becka z 5 maja 1939 roku w polskim Sejmie a przed wspomnieniami dotyczącymi nalotów - robiące wrażenie dźwiękowe nagrania bombardowań przez samoloty.
Rozpoczęcie widowiska stanowiło złożenie przez organizatorów zniczy u stóp olbrzymiego zdjęcia zbombardowanego Wielunia, miasta w którym rozpoczęła się II wojna światowa.
Imprezę zakończył artystyczny hołd składany wieluńskim ofiarom niemieckiej agresji na Polskę w 1939 roku jak wszystkim polskim ofiarom drugiej wojny światowej. Tym hołdem były dwa wiersze: "Za co Ty walczysz polski żołnierzu?" - Artura Oppmana i "Ojczyzna"- Jana Brzechwy oraz dwie pieśni patriotyczne "1 wrzesień" i "Dziś do Ciebie przyjść nie mogę".