Wśród przesyłek, które w ostatnim czasie trafiły do Wieluńskiej Kapsuły Czasu znalazły się trzy obszerne „Dzienniki podróży” Andrzeja Kacały. Podczas wizyty w rodzinnym Wieluniu przekazał je sam autor – znany podróżnik, obieżyświat, żeglarz… Co skłoniło do udziału w wieluńskim projekcie człowieka, który dwukrotnie okrążył ziemię i widział niemal każdy zakątek świata? – Akcja jest interesująca. Dużo się mówi o lokalnym patriotyzmie, ale te inicjatywy trzeba wspierać, bo one integrują lokalną społeczność – wyjaśnia Andrzej Kacała.

To nie pierwszy raz, kiedy Andrzej Kacała bierze udział w tworzeniu kapsuły czasu. Na początku obecnego tysiąclecia podróżnik współtworzył przesłanie do potomnych na Kiribati (państwo
wyspiarskie na Oceanie Spokojnym, przez które przebiega linia zmiany daty). Milenijna kapsuła czasu z Kiribati zostanie otwarta w 2100 roku, a na jej uroczyste otwarcie zaproszeni zostaną potomkowie osób, które przekazały swoje przesyłki. Kacała przyznaje, że to właśnie tam spodobała mu się idea pozostawiania śladów dla potomnych i dlatego podchwycił wieluńską inicjatywę.

– Idea jest piękna. Podpisuję się pod nią. Mieszkam poza granicami, ale w ten sposób wiąże się z miejscem swojego urodzenia, z miejscem w którym dorastałem – wyznaje podróżnik, zachęcając innych do wzięcia udziału w projekcie.

Ostatni miesiąc

Wszyscy, którzy mają ochotę wziąć udział w projekcie „Kapsuła czasu – przesłanie do potomnych” mają na to coraz mniej czasu. – Termin dostarczania przesyłek do potomnych mija za niecały miesiąc, tj. 15 lipca – przypomina Karol Tomczyk, koordynator projektu.

Gdzie należy dostarczać swoje przesyłki? Najlepiej w godz. 9:00 - 16:00 przynieść je do biura organizatorów, którymi są Stowarzyszenie EWI 2039 oraz biuro poselskie Joanny Skrzydlewskiej, Poseł do Parlamentu Europejskiego oraz Cezarego Tomczyka, Posła na Sejm RP. Przesyłki można również  wrzucać do specjalnie oznakowanej skrzynki pocztowej, która każdego dnia wystawiana jest przed biuro organizatorów przy ul. Narutowicza 4 w Wieluniu.

Istnieje również możliwość uroczystego przekazania przesyłki. – Zorganizowane grupy odwiedzamy z naszym magicznym, drewnianym kufrem. W razie ewentualnych pytań proszę o kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub tel. 781-080-963 – wyjaśnia Tomczyk. Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie internetowej projektu www.ewi2039.pl.