Ci, którzy weszli na wieżę i basztę Męczarnię dzięki przewodnikom mogli zapoznać się z ich historią. Mieszkańcy byli zarówno pod wrażeniem widoku z wieży, jak i baszty. Pojawiły się nawet pierwsze pomysły na zagospodarowanie tarusu na baszcie Męczarni.

O atrakcje dla najmłodszych zadbali strażacy. Na placu Legionów prezentowali wóz strażacki. Dzieci mogły założyć kask, włączyć syrenę i poczuć się, jak prawdziwi strażacy wjeżdżając wysięgnikiem wysoko w górę. Z Orkiestrą gra także Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna, która po raz drugi otworzyła swoje podwoje dla mieszkańców.

W tym roku po raz pierwszy w książnicy odbyła się licytacja gadżetów, które znalazły się w kiosku, który stanął w holu biblioteki. Po sąsiedzku można było odwiedzić także Muzeum Ziemi Wieluńskiej, gdzie prezentowano ciekawe wystawy.

 


Żelaznym punktem każdego finału Orkiestry w Wieluniu jest licytacja orkiestrowych gadżetów na antenie Radia ZW. Nie inaczej było i w tym roku. Poprowadzili ją Waldek Kowalski, Alina Frejusz i Gerard Zagrodnik. Tylko z samej licytacji w radiu udało się pozyskać 10 tys. zlotych.

Jej finał nastąpił już w miejskiej bibliotece. Tradycyjnie największym wzięciem wśród licytujacych cieszyły się złote, srebrne i bursztynowe serduszka.Największą kwotę, 4 tys. złotych udało się pozyskać za pierwsze złote serduszko. Osoba, która owe serduszko wylicytowała chciała pozostać anonimowa.

Szefa sztabu WOŚP w Wieluniu pytamy m. in. o to ile ostatecznie popłynęlo pieniądzy na konto orkiestry Owsiaka z Wielunia? Zobacz wideo. Tradycyjnie już punktualnie o 20 na Placu Legionów rozbłysło „światełko do nieba”.


Sporo działo się także w Konopnicy, gdzie po raz pierwszy utworzono podsztab WOŚP. Tu także na ulicach kwestowali wolontariusze, był pokaz sprzetu strażackiego i zwiedzanie Dworku. Po południu impreza przeniosła się do GOK, a publiczność mogła się poczuć, jak w Mediolanie, bo na wybiegu modę sportową, wieczorową i urzędową prezentowali znani i lubiani m.in. wójt Mariola Hernas.

Furorę zrobili też uczniowie Szkoły Podstawowej w Konopnicy, którzy podczas Mini Playback Show wcielili się w gwiazdy światowej i polskiej sceny muzycznej. W Konopnicy zlicytowano także jeden z bardziej oryginalnych gadżetów - charakterystyczny zielony kapelusz, który w serialu "Majka" nosiła Joanna Osyda. Pochodząca z Konopnicy aktorka przekazała go na rzecz WOŚP. Został sprzedany za 1,3 tys. zł. Był też pokaza tańca towarzyskiego. Publiczność świetnie bawiła się także podczas koncertu Bartosza Jagielskiego.

A na koniec rozdano specjalnie wykonane na tę okazję serduszka, dla wszystkich osób, które zaangażowały się w organizację WOŚP. Pierwsze trafiło do Marty i Daniela Sibiak za pomysł organizacji WOŚP.

Kulminacyjnym punktem programu był pokaz sztucznych ogni i wypuszczenie w niebo kilkudziesięciu lampionów szczęścia. Imprezę poprowadzili Julita Zgondek i nasz redakcyjny kolega Daniel Sibiak.

reporter: Daniel Sibiak, Piotr Zięba, Marek Pietrzak, zdjęcia: Robert Kałuża, Marcin Pietrzak