Oficjalnego otwarcia tych niecodziennych uroczystości dokonał burmistrz Wielunia Mieczysław Majcher. Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Rudzie w specjalnym programie artystycznym przedstawiła sylwetkę św. Wojciecha, którego imię nosi rudzki kościół. Zaproszeni goście mogli również podziwiać pokazy rycerskie w wykonaniu Rycerskiej Drużyny Żarek, a także posłuchać pięknych piosenek w wykonaniu młodzieży.
Z kolei w sobotę w Muzeum Ziemi Wieluńskiej odbyła się specjalna sesja naukowa, podczas której można było wysłuchać szeregu wykładów zaproszonych na tę okoliczność gości, a traktujących o historii średniowiecznej Rudy. Jednym z prelegentów był m.in. ks. prof. dr hab. Jan Związek z Akademii im. J. Długosza w Częstochowie, który w swoim wykładzie mówił o instytucjach kościelnych w Rudzie.
Jednak te właściwe uroczystości związane z konsekracją kościoła jeszcze przed nami. Warto dodać, że to najstarsza parafia na ziemi wieluńskiej oraz siedziba jednej z najstarszych kasztelani w Polsce.
Pierwsza informacja na temat Rudy pojawiła się przed rokiem 1106 w Kronice Galla Anonima, a dotyczy konsekracji kościoła. Należy też podkreślić, iż kasztelania rudzka dała podwaliny pod powstanie Wielunia, który z czasem stał się siedzibą kasztelani przeniesionej z Rudy.
Fot. Robert Kałuża