Pomysł projektu miast wolnych od dymu tytoniowego powstał w Głównym Inspektoracie Sanitarnym w związku z niepokojącą sytuacją epidemiologiczną dotyczącą palenia tytoniu w Polsce. Dzięki staraniom GIS udało się pozyskać środki finansowe ze Światowej Fundacji ds. Walki z Chorobami Płuc i Fundacji Bloomberga, które od lat wspierają politykę państw w zakresie ograniczania używania tytoniu.
Po roku od wprowadzenia specjalnej ustawy zakazującej palenia w miejscach publicznych zdarza się jeszcze, że palaczy można spotkać w parkach, na przystankach autobusowych i osiedlowych placach zabaw. Te ostanie okupuje starsza młodzież – mówi Jarosław Surma – komendant Strady Miejskiej w Wieluniu.
Nie można palić także w lokalach gastronomicznych. Te kontroluje Sanepid. Z jakim skutkiem? Zobacz materiał wideo.
W październiku 2011 r. rozpoczęto realizację drugiej edycji projektu. Jej głównym zadaniem jest poprawa egzekwowania i wzrost przestrzegania postanowień ustawy z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.
W ramach projektu do 2013 roku zorganizowane zostaną szkolenia dla funkcjonariuszy Policji i Strażników Miejskich, odpowiedzialnych za egzekucję zapisów ustawy w zakresie przestrzegania zakazu palenia i oznakowania stref bezdymnych.
reporter: Piotr Zięba, zdjęcia: Robert Kałuża