Pierwszy dzień rozpoczął się inauguracyjnym wykładem „Odkrywamy matematykę”, który wygłosił Zdzisław Spychała. Drugi dzień poświęcony był innowacyjnemu programowi e-matura, dlatego do do Wielunia przyjechali naukowcy z Politechniki Łódzkiej, którzy są jego twórcami. Podczas konferencji zachęcali maturzystów do przystąpienia do innowacyjnego projektu i napisania próbnej matury z matematyki w wersji on-line, wymieniając jej liczne zalety.
Pracownicy Politechniki przedstawili też statystyki, z których wynika, że próbną maturę przez internet do tej pory napisało w województwie już blisko 4,5 tysiąca maturzystów z ponad 100 szkół na terenie województwa. Szkoły, które chcą przystąpić do programu mają na to czas tylko do końca listopada. Już 7 grudnia uczniowie napiszą bowiem pierwszą próbną maturę w wersji on-line. Kolejna okazja do sprawdzenia swoich sił w nowej platformie będzie możliwa dopiero w kwietniu. Warto dodać, że szkoły, które nie mają odpowiedniego sprzętu mogą zdawać maturę w pracowni multimedialnej Politechniki Łódzkiej
Wiadomo już, że próbną maturę on-line napiszą uczniowie Zespołu Szkół nr 2. Już wcześniej z takiej możliwości, jako pierwsi w regionie skorzystali uczniowie Zespołu Szkół nr 3. Absolwenci i nauczyciele szkoły nie mają wątpliwości, że było warto.
E-matura składa się z 25 zadań zamkniętych i 10 otwartych. Naukowcy z Politechniki Łódzkiej podczas konferencji prezentowali, jakie ułatwienia czekają na tych, którzy wolą zdawać maturę on-line.
Projekt e-matura wspiera Ministerstwo Edukacji Narodowej. Politechnika Łódzka stara się o to, aby po zakończeniu projektu w 2013 roku próbna matura z matematyki on-line weszła w życie jako obowiązująca
Konferencja, która trwała do czwartku zakończyła się wizytą na Politechnice Częstochowskiej.
zdjęcia: Marcin Pietrzak