W piątek udostępniono dla zwiedzających Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie, natomiast niedziela należała do wieluńskiej placówki, w której Noc Muzeów rozpoczęła się od otwarcia wspaniałej, pachnącej wystawy „Świat toruńskiego piernika” ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu.
Historia piernika jest bardzo długa i ciekawa, pierwszy zachowany przepis na ciasto piernikowe pochodzi z 1723 r. i znajduje się na wystawie w głównej części będącej rekonstrukcją drewnianej łodzi zwanej kogą. Takie właśnie łodzie od XII wieku pływały po Bałtyku.
Obok drewnianej łodzi na wystawie znajduje się rekonstrukcja firmowego sklepiku pierników w Toruniu z początku 20 wieku, a także stanowisko, gdzie można było zobaczyć, jak dawniej wypiekano pierniki.
Niezwykłą atrakcją dla najmłodszych uczestników Nocy Muzeów, był udział w warsztatach wypiekania toruńskich pierników pod okiem kustosza i etnografa, Tomasza Spychały.
Okazuje się, że wydarzenie jakim jest Noc Muzeów w naszym mieście z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród mieszkańców, a wrażenia z otwarcia wystaw na długo pozostaną w pamięci.
Kolejna wystawa którą można było obejrzeć podczas Nocy Muzeów to ekspozycja biżuterii Gotów ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Poznaniu.
Wystawa została wzbogacona o piękne fotografie przedstawiające prezentowaną biżuterię w użyciu. Na ekspozycji znajduje się 113 przedmiotów biżuterii Gotów, która charakteryzuje się elementami stylizowanymi na główkę żmii, a także skomplikowanymi technikami jubilerskimi, takimi jak granulacja i filigran. Z multimedialnej prelekcji można było sporo dowiedzieć się o historii i pochodzeniu Gotów.
Nie mniej ciekawą wystawą były „Ścieżki pamięci...”, czyli zdjęcia żydowskich cmentarzy województwa łódzkiego ze zbiorów Domu Kultury w Łodzi. Autorem wystawy jest Andrzej Białkowski, który podzielił się swoją pasją fotografowania, dokumentowania oraz wydawania publikacji na tematy związane z kulturą żydowską i cmentarzami żydowskimi.
Wystawa przedstawia fotografie kilkudziesięciu nekropolii żydowskich z terenu obecnego województwa łódzkiego zebrane w ciągu kilkuletnich badań. Ukazują one piękno zachowanych cmentarzy, ich układ, architekturę, dekoracyjność i bogatą symbolikę macew. Tę wystawę można oglądać w wieluńskim muzeum do połowy lipca, natomiast pozostałe do końca czerwca.
reporter: Kamila Marciniak-Pieprzyk, zdjęcia: Marcin Pietrzak