Teatr Historii to plenerowe widowiska historyczno-edukacyjne, które będą odbywać się w pięciu miastach w Polsce: Wieluniu, Malborku, Gdańsku, Sochaczewie i Gniewie. W centrum Wielunia będzie miała miejsce inscenizacja poświęcona doktorowi Patrynowi a na os. Stare Sady rekonstrukcja bitwy pod Mokrą oraz skoki spadochronowe.
- To pierwsza tego typu inicjatywa edukacyjna. Chcemy uczyć dzieci i młodzież poprzez obrazy, czyli ilustrowanie historii. Pokażemy najważniejsze wydarzenia, które odcisnęły swoje piętno w historii Polski i powinny być znane każdemu dziecku – podkreślał minister Zdrojewski.
Głównym reżyserem widowisk oraz filmu, jaki powstanie o Wieluniu, jest redaktor Bogusław Wołoszański, który w wypowiedzi dla telewizji publicznej odpowiadał m.in. na pytania, dlaczego Wieluń rozpoczyna cykl.
- Ponieważ Wieluń by pierwszym cywilnym obiektem nalotów 1 września 1939 roku. Miasto miało zostać doszczętnie zniszczone, ale pięknie się odrodziło i powinno stać się symbolem zwycięstwa – argumentował Bogusław Wołoszański.
Patronat medialny nad imprezą objęła Telewizja Polska i Polskie Radio. W konferencji uczestniczyli także prezes telewizji Juliusz Brown oraz wiceprezes radia Wojciech Jerzy Poczachowski.
- Telewizja ma wręcz obowiązek uczestniczenia w takich wydarzeniach. Musimy budować narodową tożsamość, ale trzeba to robić w atrakcyjnej formie a taką jest „Teatr Historii”- mówił prezes Brown.
Obecny na konferencji burmistrz Janusz Antczak nie miał wątpliwości, że Wieluń uczestniczy w wielkim wydarzeniu i warto było czynić starania, aby dołączył do miast „Teatru Historii”.
- Konferencja prasowa z udziałem ministra kultury i ogólnopolskich mediów już była doskonałą promocją Wielunia. A to dopiero początek. Stanęliśmy w pierwszym szeregu z najlepszymi: z jednej strony samorządowcami, którzy wiedzą jak promować swoje miasta, z drugiej z profesjonalistami takimi jak redaktor Wołoszański czy Hirek Wrona, którzy zapewniają widowiska na najwyższym poziomie - podkreśla burmistrz Janusz Antczak. - Nasz udział w „Teatrze Historii” to jednak nie tylko wydarzenie medialne, ale wielka lekcja historii zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. To też doskonała okazja do tego, by na antenie ogólnopolskich mediów Wieluń jawił się jako miasto pokoju i pojednania. Chcemy, aby młode pokolenie pamiętało o historii miasta niezwyciężonego, które jednak nie rozpamiętuje tragicznej przeszłości, ale na jej fundamentach buduje swoją przyszłość i tożsamość.