W specjalnej homilii wygłoszonej podczas mszy ksiądz Skubiś mówił o tym jak bardzo ważne jest żebyśmy wiedzieli, jakie są nasze korzenie, jaka jest nasza historia i gdzie są korzenie naszej wielkości. Musimy wiedzieć, że chrześcijaństwo i nasza ojczyzna to wspaniałe rzeczy, scalające w jednym korzeniu naszą ojczyznę. A to wszystko wybrzmiało własnie pod Grunwaldem, gdzie pokonaliśmy straszliwych Krzyżaków.

Postać Jana Mężyka w specjalnym referacie przypomniał z kolei prof. Tadeusz Olejnik. Mężykowie herbu Wardwicz przybyli na ziemię wieluńską pod koniec XIV wieku- czasie kiedy naszą ziemią władał książę wieluński i opolski Władysław Opolczyk. Jan Mężyk urodził się w 1370 roku. W 1403 roku został podczaszym i cześnikiem nadwornym a w 1404 roku otrzymał od króla wielki zapis w wysokości 1000 grzywien na Ojcowie pod Krakowem a także na dobrach w ziemi lwowskiej i sandomierskiej.

Uroczystego odsłonięcia tablicy zaprojektowanej przez artystę plastyka Marzenę Uryszek dokonali radna Rady Miejskiej i jednocześnie mieszkanka Dąbrowy Krystyna Szafarska, burmistrz Mieczysław Majcher, starosta Andrzej Stępień, proboszcz parafii pw. Św. Wawrzyńca w Dąbrowie ks. dr Stanisław Pawlik i prof. Tadeusz Olejnik. Tablicę poświęcił honorowy gość uroczystości ks. infułat dr Ireneusz Skubiś.

To niecodzienne wydarzenie połączone było z uroczystościami odpustowymi w Dąbrowie a podczas mszy wystąpił chór działający przy Kolegiacie Wieluńskiej. Obszerna relacja z uroczystości w Dąbrowie w najblizszy wekend w programie lokalnym TVK WSM. 

Image

 

Image