Jacques Brel urodził się 8 kwietnia 1929 roku w Schaerbeek, na północnych przedmieściach Brukseli. Był przeciętnym i krnąbrnym uczniem. Podobno wyrzucono go z lekcji języka francuskiego. Jako 23-latek wyjechał do Francji. Komponował, występował w kabaretach, czekając na swój moment. Aż w 1956 roku nagrał piosenkę "Quand on n'a que l'amour", która przyniosła mu wielką popularność.
W połowie lat 70. wykryto u niego raka płuc. Próbował przed nim uciec na wyspy Markizy (Polinezja Francuska) na Oceanie Spokojnym, niczym Paul Gauguin. Pogodzony z losem wrócił do Francji i zdążył nagrać pożegnalną album. Zmarł 9 października 1978 roku w Bobigny. Miał 49 lat.
Jego piosenki śpiewały wielkie tuzy sceny - Nina Simone, Marlena Dietrich, Marianne Faithfull, Scott Walker, David Bowie, Frank Sinatra i Dusty Springfield, a w Polsce Michał Bajor, Katarzyna Groniec i Edyta Jungowska. Był inspiracją dla Jacka Kaczmarskiego i Wojciecha Młynarskiego, którzy tworzyli polskie wersje jego przebojów.
Janusz Zbiegeł jest aktorem śpiewającym. W 1989 roku, po kilku latach stażu w krakowskiej "Bagateli", wyjechał do Paryża. Trafił do Conservatoire Mobel pod skrzydła Alice Dona, uczestniczył w targach MIDEM w Cannes, nagrał płytę, udzielał się w koncertach promocyjnych i zaraził się osobowością i twórczością Brela.
Koncert został przygotowany pod opieką artystyczną Krystyny Jandy. Patronuje mu Biuro Promocji Unii Europejskiej.