Kolejny cel to pobudzanie inwencji twórczej, prezentacja zdobionych jaj jako elementu kultury chrześcijańskiej i narodowej, a także kształtowanie aktywnej i twórczej postawy społeczeństwa wobec sztuki i tradycji kulturowej, związanej z obrzędami Wielkiej Nocy. Wielkanocne pisanki oceniane były m.in. przez Annę Macińską instruktora plastyka WDK i Tomasza Spychałę kierownika Działu Etnograficznego naszego muzeum.
Nagrody przyznano w kategoriach praca zbiorowa, oraz indywidualne w kategoriach: pisanka tradycyjna wykonana przez dorosłych, gimnazjalistów i uczniów szkół podstawowych oraz pisanka współczesna autorstwa gimnazjalistów, uczniów podstawówki i przedszkolaków. Bezkonkurencyjni okazali się najmłodsi uczestnicy konkursu.
Nagrodę za zajęcie III miejsca za pracę zbiorową przyznano dzieciom z Kurowa, II miejsce zajęły cztero – pięciolatki z wieluńskiej „trójki” na os. Armii Krajowej, natomiast I – maluchy z tego samego przedszkola. W kategorii pisanka współczesna – III nagrodę otrzymał Wiktor Cop, II natomiast Wiktoria Wiśniewska, a pierwszą – Szymon Brenndotter z Przedszkola nr 3. Ponadto spośród uczniów podstawówek III miejsce zajęła Monika Sztuka z Niedzielska, II – Julia Świtoń, a I – Miłosz Lipieta z SP nr 5. Nagrody za pisanki współczesne odebrali również uczniowie z Gimnazjum nr 3 – Monika Klimaszewska, Edyta Pacholik i Kacper Ignasiak.
Okazało się, że na konkurs wpłynęły również pisanki tradycyjne, których było więcej niż w I edycji. III nagrodę zdobył Artur Wrzesiński z SP nr 2, drugą - Monika Wolna z SP w Niedzielsku, a pierwszą Sandra Madziara z wieluńskiej „piątki”.
Wśród gimnazjalistów najlepsi okazali się uczniowie ze Stowarzyszenia Szkół Katolickich – Aldona Lach, Marcin Niezgoda i Monika Balicka.
Za przepiękne tradycyjne kraszanki pierwszą nagrodę przyznano 88- letniemu panu Stanisławowi Sęczkowskiemu, natomiast II miejsce zajął jego syn 62 letni Jerzy Sęczkowski. Rozstrzygnięcie konkursu uświetnił wielkanocny program artystyczny w wykonaniu dzieci z Przedszkola nr 2.
Relację z finału konkursu pokażemy na antenie TVK WSM w serwisie informacyjnym WYDARZENIA oraz specjalnym, wielkanocnym wydaniu magazynu KULTURALNA TVK. Polecamy.
Fot. Robert Kałuża