Jej autorami są pracownicy Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi oraz Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Do przygotowania tej niezwykle interesujacej ekspozycji wykorzystano materiały archiwalne, zdjęcia i eksponaty ze zbiorów Archiwum IPN w Łodzi i w Warszawie, Archiwum Państwowego w Łodzi, Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim, Archiwum Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie, Fundacji Monumentum Iudaicum Lodzense, ale także naszego wieluńskiego muzeum.

Gościem specjalnym na wieluńskiej premierze tej wystawy był Piotr Kowalski z łódzkiego oddzialu IPN- komisarz wystawy. Z ziemi łódzkiej- o czym była mowa na premierze wystawy wywodziło się wielu wybitnych artystów, literatów, działaczy politycznych i społecznych.

Od pierwszych dni okupacji Żydzi byli obiektem niemieckich prześladowań: bito ich, poniżano i mordowano, dewastowano i rabowano żydowskie sklepy i mieszkania, palono synagogi. Dziś, poza Łodzią, nie ma zorganizowanej społeczności żydowskiej w regionie, a i ta, w porównaniu z okresem międzywojennym, jest niewielka liczebnie.

Obszerna relacja z tej niezwykłej ekspozycji już za tydzień oczywiście w magazynie Kulturalna TVK. Polecamy.

Z ŁODZI DO WIELUNIA

Fot. Robert Kałuża