Na każdą konsultację staramy się zapraszać ok. 150 osób. W sumie do tej pory w tym specjalnym programie wzięło udział 1600 osób z terenu naszej gminy- mówi TVK WSM Zofia Spaleniak- kierownik Gminnego Centrum Informacji. W ostatniej grupie konsultowanych osób znalazło się niestety sporo mieszkańców kwalifikujących się do grupy podwyższonego ryzyka.
Zostały one już objęte dodatkowymi badaniami za które płaci miasto. Dzięki nim niejednokrotnie unikną zachorowania na raka.Udział w programie jest zatem oczywisty i bezdyskusyjny- mówi TVK WSM dr Tomasz Huzarski z Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie.
Pobrana od Wielunian krew badana jest oczywiście w Szczecinie. Nas zainteresowało czy istnieje ryzyko pomyłki oraz jak długo trwa samo badanie krwi. Oczywiście ryzyko zawsze istnieje, choć jest ono bardzo małe. Coraz częściej w tych badaniach ludzi zastępują bioroboty. Wtedy ryzyzko pomyłki jest praktycznie zerowe mówi dr Huzarski.
Kolejna edycja tego unikatowego w skali światowej populacyjno-przesiewowego badania genetycznego na wykrywalność dziedzicznej skłonności do zachorowania na nowotwór odbędzie się w Wieluniu prawdopodobnie już w nowym roku.
Fot. Robert Kałuża