W ostatniej grupie konsultowanych osób znalazło się tym razem sporo mieszkańców kwalifikujących się do grupy podwyższonego ryzyka.  Będą one  objęte dodatkowymi badaniami za które zapłaci miasto a które dzięki tym badaniom niejednokrotnie unikną zachorowania na raka.Udział w programie jest zatem oczywisty i bezdyskusyjny. Gmina Wieluń jeśli chodzi o dalsze finansowanie badań osób z podwyższonej grupy ryzyka przeznaczy  na ten cel ok. 30 tys. złotych.

Pionierskie rozwiązanie oraz unikatowe w skali światowej populacyjno-przesiewowe badania genetyczne pozwalają wykryć zagrożenie nowotworowe w szczególności raka piersi, raka jajnika, raka jelita grubego, na kilka lub kilkanaście lat przed pojawieniem się objawów klinicznych, zwiększając przez to szansę całkowitego wyleczenia, lub zapobiegnięcia ich wystąpieniu- mówi TVK dr Tomasz Huzarski z Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie.

Podczas siedmiu już edycji tego specjalnego programu udało się przebadać w sumie prawie 1,5 tys. mieszkańców naszej gminy. 1/3 z tej grupy kwalifikuje się niestety do dalszych badań.

GENETYKA CZYNI CUDA

Fot. Robert Kałuża