Moneta dwuzłotowa i zarazem złota poświęcona jest bohaterom Westerplatte. Znajdują się na niej wizerunki por. Stefana Grodeckiego, kpt. Mieczysława Słabego oraz kpt. Franciszka Dąbrowskiego, który współdowodził grupą około 180 żołnierzy, broniących Wojskowej Składnicy Tranzytowej przez 7 dni.
Na srebrnej monecie dziesięciozłotowej uwieczniony jest Wieluń. Na rewersie przedstawiony został wizerunek wieluńskiego ratusza z Brama Karkowską, bombardowanego przez trzy samoloty Junkers. Awers prezentuje terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w granicach z 1 września 1939 r. z symbolicznym „pęknięciem”, po obu stronach którego znajdują się symbole III Rzeszy i ZSRR, przypominające o hitlerowskiej i sowieckiej agresji na Polskę.
Złota dwusetka poświęcona jest Warszawie. Na rewersie znajduje się popiersie bohaterskiego prezydenta stolicy Stefana Starzyńskiego, kontur płonącej Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego w Warszawie oraz wizerunek samolotu zrzucającego bomby. Na awersie widać pomnik Syrenki warszawskiej na tle symbolicznych płomieni.
Wizerunki na monetach „Wrzesień 1939 r. – Warszawa, Wieluń, Westerplatte” zostały przygotowane przez czterech projektantów: Dominikę Karpińską-Kopiec (200 zł i awers 2 zł), Urszulę Walerzak (awers 10 zł), Wojciecha Siudmaka (rewers 10 zł) i Ewę Tyc-Karpińską (awers 2 zł).