Z kolei dzień wcześniej, 31 sierpnia do Wielunia przybędzie druga najważniejsza osoba w państwie marszałek sejmu Bronisław Komorowski. A zatem tak jak to było pięć lat temu, kiedy to z okazji 65 rocznicy wybuchu wojny Wieluń odwiedził urzędujący wtedy prezydent Aleksander Kwaśniewski, tak i teraz uroczystości w Wieluniu będą miały charakter centralnych obchodów- mówi TVK WSM Dariusz Leman- naczelnik Wydziału Programowania, Rozwoju, Promocji i Funduszy Europejskich UM.

A jeśli chodzi o same uroczystości, to rozpoczną się one już 30 sierpnia w niedzielę. O godz. 15.00 w podwojach Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej zostanie otwarta wystawa Poczty Polskiej zatytułowana “Wojna obronna 1939 roku”. Godzinę później w Muzeum Ziemi Wieluńskiej otwarta zostanie z kolei wystawa “Tragedia wieluńska- 1 wrzesień 1939 roku”. Tego samego dnia o godz. 17.00 odbędzie się jeszcze w MZW koncert piesni patriotycznych.

Bardzo ciekawie zapowiada się także sportowa część uroczystości. A mowa o imprezie “Piłka dla pokoju”. Do Wielunia przyjadą zatem drużyny sportowe  z różnych stron świata: Francji, Anglii, Ukrainy, Izraela i Niemiec. Na uroczystej sesji przyjęty zostanie ponadto specjalny apel pokoju, który za pośrednictwem PAP-u trafi do mieszkańców całej Polski i nie tylko.

A na ruinach fary, tak jak pięć lat temu podczas obchodów 65 rocznicy wybuchu II wojny światowej odprawiona zostanie specjalna msza święta, którą celebrował będzie arcybiskup Józef Życiński. Po jej zakończeniu w fundamenty fary zostanie wmurowanych 21 tabliczek upamiętniających ofiary wojny z terenu naszego powiatu.

A zatem centralne uroczystości 70 rocznicy wybuchu II wojny światowej zapowiadają się bardzo interesująco i będą trwały w Wieluniu przez trzy dni. Inauguracja już 30 sierpnia.

Z UDZIAŁEM PREZYDENTA I MARSZAŁKA SEJMU

Fot. Robert Kałuża