W XVI wieku kościół należał do najbogatszych w Polsce. Jego wyposażenie stanowiły cenne dzieła sztuki sakralnej. Prof. Tadeusz Olejnik przybliżył zebranym wojenne losy kościoła farnego i koncepcje ich upamiętniania. Po kościele pw. Św. Michała Archanioła przez kilkadziesiąt lat nie było śladu. Dopiero w latach 1988-91 staraniem prof. Tadeusza Olejnika odsłonięto jego fundamenty.
Obecnie ruiny stanowią miejsce uroczystości religijno-patriotycznych. Przy okazji sesji naukowej otwarto też wystawę poświęconą wieluńskiej farze - macierzy kościołów ziemi wieluńskiej. Wśród eksponatów są m.in. tablice epitafijne, pozłacane gotyckie kielichy i rzeźby. Salę muzealną, głównie dzięki dużym fotogramom, zaaranżowano na wnętrze wieluńskiej fary.
Ozdobą wystawy jest replika figurki Madonny Wieluńskiej – relikwiarza z 1510 roku. Wystawa zaciekawiła nie tylko historyków, ale także młodzież, której losy kościoła farnego nie są obce. Warto również zauważyć, że w podwieluńskim Ożarowie znajduje się ambona i jeden z ołtarzy pochodzące z kościoła św. Michała Archanioła. Wystawę w MZW będzie można oglądać do końca stycznia.
A wspomnianą sesję na antenie TVK zobaczą Państwo w całości w najbliższy weekend. Zapraszamy