Wśród  nich są m. in. studenci i uczniowie, nauczyciele, instruktorzy karate i fitness, osoby prowadzące działalność gospodarczą w wieku od 18 do 55 lat. W gronie przysięgających jest 25 kobiet. Ostatnie w tym roku wcielenie ochotników do 9ŁBOT odbędzie się 12 grudnia.

Terytorialsi z łódzkiej brygady cały czas wykonują działania przeciwkryzysowe w walce z epidemią w ramach operacji „Trwała Odporność”. Równolegle szkolą się i poszerzają kompetencje do realizowania swojej misji wsparcia lokalnej społeczności, instytucji i samorządów lokalnych w sytuacji kryzysowej.

Żołnierze 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej uczestniczą w kursach, których celem jest zwiększenie naszego potencjału wsparcia służby zdrowia. Takich działań wymaga sytuacja związana z pandemią. Trzeba wychodzić naprzeciw potrzebom służb medycznych i instytucji pomocowych.

Terytorialsi już od marca br. wykonywali  różne zadania w ośrodkach pomocy społecznej w województwie łódzkim– od transportu pensjonariuszy i wykonywanie wymazów po wsparcie personelu w opiece. Żołnierze 9ŁBOT zostali także skierowani na kurs uprawniający do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi.

Wszystkie te działania zmierzają do zapewnienia wsparcia służb medycznych i ratowniczych w sytuacjach kryzysowych, gdy ich zasoby osobowe stają się niewystarczające. Tymczasem w niedzielę 22 listopada kolejnych 32 kandydatów stawiło się z kartami powołania do 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej. Rozpoczęli szkolenie wyrównawcze, tzw. „ósemkę”.

Dołączą do ochotników, którzy są na półmetku szkolenia podstawowego. Szkolenie wyrównawcze jest odpowiednikiem szkolenia podstawowego dla ochotników, z tą różnicą, że  przeznaczone jest dla rezerwistów (osób po przeszkoleniu wojskowym), którzy zgłoszą chęć podjęcia służby w Wojskach Obrony Terytorialnej. Kandydaci przeszli test sprawności fizycznej, otrzymali także umundurowanie i wyposażenie.

Została im wydana broń z którą nie rozstawali się podczas szkolenia. Przypomnijmy, że z początkiem października Wojska Obrony Terytorialnej zmieniły model funkcjonowania ze szkoleniowego na przeciwkryzysowy.

Zawieszone zostały szkolenia rotacyjne i poligonowe, ale nadal prowadzony jest nabór do formacji, odbywają się szkolenia podstawowe i wyrównawcze, które są przepustką do WOT.

Żołnierze 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej przetransportowali do powstającego w hali Expo szpitala tymczasowego Kontenerową Elektrownię Polową. Ma ona zapewnić awaryjne zasilanie szpitala dla chorych na koronawirusa.

9ŁBOT posiada cztery tego typu urządzenia – jedno z nich może zasilać w energię elektryczną małe miasteczko, szpital, przychodnię.

Urządzenie było już testowane i może pracować non stop. Obsługą elektrowni po jej uruchomieniu zajmą się wyszkoleni żołnierze łódzkiej brygady WOT.