Prowadzili je instruktorzy z 7. Dywizjonu Lotniczego oraz Powietrznej Jednostki Ewakuacji Medycznej z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Podczas zajęć przyszli ratownicy zostali przeszkoleni z zasad bezpieczeństwa podczas realizacji działań ze śmigłowcami oraz naziemnych sygnałów naprowadzania i przygotowania lądowiska dla statków powietrznych.

Część praktyczna zajęć obejmowała przygotowanie rannych oraz ewakuację na pokład śmigłowców osób poszkodowanych w przypadku wystąpienia katastrof lub innych zdarzeń o charakterze masowym. Dodatkowo podczas szkolenia Terytorialsi ćwiczyli przygotowanie rannych do ewakuacji z wykorzystaniem specjalistycznych noszy na pokład śmigłowca Mi-17.

Celem szkolenia było przygotowanie żołnierzy 9ŁBOT do wsparcia służb ratowniczych i wojsk operacyjnych w przypadku wystąpienia katastrof lub innych zdarzeń na masową skalę. Kurs zakończył się sprawdzeniem nabytych umiejętności.
Ostatni weekend lutego był intensywny dla żołnierzy 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej i minął pod znakiem szkoleń.

Po raz pierwszy odbyły się ćwiczenia wieczorno-nocne. W warunkach o ograniczonej widoczności żołnierze wyposażeni w ciężki sprzęt wydobywczy mieli za zadanie odnaleźć i uwolnić z wraku poszkodowanych i ewakuować ich w bezpieczne miejsce. Szkolenie miało na celu sprawdzenie, w jaki sposób należy posługiwać się ciężkim hydraulicznym sprzętem ratowniczym w warunkach nocnych.

Terytorialsi przećwiczyli użycie specjalistycznego sprzętu do utworzenia dostępu do poszkodowanego uwięzionego we wraku pojazdu. Dodatkowym utrudnieniem było przeprowadzenie zajęć o zmroku, gdzie żołnierze, nie mając dodatkowego oświetlenia korzystali z urządzeń noktowizyjnych.

Działalność szkoleniowa żołnierzy 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej odbywa się równolegle z działaniami przeciwkryzysowymi. Terytorialsi nieustannie wspierają służby medyczne w walce z pandemią, m. in. wykonują wymazy, wydzielają mobilny zespół szczepienny, dowożą seniorów na szczepienia,  transportują żywność i środki ochrony osobistej.