Właśnie w tej sprawie w sierpniu tego roku podpisano specjalny list intencyjny.
20 sierpnia w Bełchatowie Burmistrz Wielunia Paweł Okrasa wraz z Marszałkiem Województwa Łódzkiego Grzegorzem Schreiberem podpisali list intencyjny w sprawie budowy nowej linii kolejowej między Wieluniem a Chorzewem Siemkowicami, która ma pozwolić na skomunikowanie Wielunia z Łodzią.

Nowe torowisko o długości około 30 kilometrów ma powstać do końca 2028 roku. Inwestycja będzie realizowana w ramach Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus.

Podczas podpisywania tego listu Paweł Okrasa podkreślił, że porozumienie da korzyści obu stronom: mieszkańcy powiatu będą mogli dojechać pociągami do stolicy województwa, co poszerza spektrum działań logistycznych w zakresie gospodarczym.

Otwarcie kolejowego połączenia z Łodzią  ma sprawić, że młodzi ludzie częściej będą wybierać uczelnie łódzkie, w których jest wysoki poziom kształcenia. Z kolei
marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber podczas tej uroczystości mówił, że udział w programie Kolej Plus jest wielką szansą dla województwa łódzkiego. Ma na celu przede wszystkim wyeliminowanie wykluczenia komunikacyjnego miejscowości w regionie łódzkim.

Udział w projekcie to także wsparcie rozwoju gospodarczego regionu łódzkiego dzięki nowym ofertom inwestycyjnym oraz nowym miejscom pracy, które zostaną utworzone podczas realizacji projektów, a także po uruchomieniu nowych połączeń kolejowych ze stolicą województwa.

Tak było w sierpniu. A co zadziało się w sprawie całkiem niedawno? Otóż zakończono wstępną weryfikację wniosków zgłoszonych do rządowego programu Kolej Plus. Budowa linii kolejowej do Chorzewa Siemkowic, ale też remont odcinka  Kępno-Oleśnica za sprawą którego będzie możliwe bezpośrednie połączenie do Wrocławia uzyskały pozytywną, formalną ocenę.

Udział finansowy w budowie nowej linii zadeklarował burmistrz Wielunia. Następnym krokiem będzie przygotowanie studiów planistyczno-prognostycznych, by konsekwentnie zmierzać do realizacji zadań, które ograniczą wykluczenie komunikacyjne i poprawią dostęp mieszkańców do kolei.

Na przygotowanie fachowej dokumentacji samorządy będą mieć okrągły rok. Będą też konsultacje społeczne w sprawie nowego połączenia. W sumie chodzi o uruchomienie i finansowanie minimum 4 par pociągów przez 5 lat.