Telewizja kablowa TVK WSM Wieluń

Wydarzenia, wiadomości lokalne

SPECJALNA SESJA, KONCERT I POŻEGNALNE NABOŻEŃSTWO [VIDEO]

Uroczyste obchody 200- lecia Parafii Ewangelicko- Augsburskiej w Wieluniu trwały trzy dni. Zainaugurowała je specjalna sesja popularno-naukowa poświęcona luteranizmowi i reformacji oraz koncert. Z kolei 21 maja w niedzielę w ramach tych obchodów  w Kościele Ewangelicko-Augsburskim przy ul. Ewangelickiej odbyło się także uroczyste i zarazem pożegnalne nabożeństwo.

Odprawił ks. Jan Cieślar, biskup diecezji warszawskiej oraz diakon Paweł Gumpert. W tym specjalnym nabożeństwie wziął także udział ks. bp Jerzy Samiec- zwierzchnik Kościoła Ewangelickiego w Polsce. Zgromadzeni wysłuchali też pięknego koncertu w wykonaniu zespołu "Zelowskie Dzwonki".

Było to w zasadzie pożegnalne nabożeństwo, bowiem jak wiemy kościół zmienił właściciela. Warto w tym miejscu przypomnieć, że w grudniu minionego roku Gmina Wieluń zakupiła teren parafii ewangelickiej wraz z bardzo już podniszczonym kościołem i innymi budynkami. Świątynia znajdująca się praktycznie w samym centrum miasta wymaga niemal natychmiastowej rewitalizacji.

Akt notarialny podpisano na początku grudnia ubiegłego roku, a na transakcję zgodę musiał wydać Konsystorz czyli naczelna władza administracyjna Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Ewangelicy długo zastanawiali się co zrobić z bardzo zniszczonym kościołem.

Ostatecznie przyjęli ofertę Gminy Wieluń, bo bardzo mała parafia nie byłaby w stanie udźwignąć remontu kościoła, a ten jest potrzebny praktycznie natychmiast. Ewangelików w Wieluniu jest tylko nieco ponad 20. Na tę specjalną mszę przyjechali też goście z innych miejscowości łódzkiego.

Pożegnanie z parafią w Wieluniu nie oznacza jednak ostatecznego końca. Raz na jakiś czas, przy okazji ważnych uroczystości będą tu jeszcze odprawiane nabożeństwa.

Docelowo obiektami sakralnymi administrować ma Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Ich rewitalizacja nie będzie pewnie tania, bowiem parafialne budynki wpisane są do rejestru zabytków, a wszystkie prace będą musiały odbywać się pod nadzorem konserwatora zabytków. 

 

Nasz kanał Youtube

Nasz kanał na Youtube

 

O nas

Telewizja Kablowa WSM jest koncesjonowaną stacją telewizyjną w Wieluniu. Szacuje się, że ogląda nas blisko połowa wieluńskiej społeczności. Jesteśmy z kamerą wszędzie tam, gdzie dzieją się istotne dla wielunian sprawy. Telewizja Kablowa Wieluń dysponuje kanałem informacyjno-reklamowym TVK2, który widzowie odbierają przez 24 h na dobę.

Na tej stronie używamy cookies. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych oraz zapewniają one prawidłowe działanie witryny.