Telewizja kablowa TVK WSM Wieluń

Wydarzenia, wiadomości lokalne

ZAPRASZAJĄ DO SIEBIE NA ŚWIĄTECZNY KONCERT

W najbliższą niedzielę Muzeum Ziemi Wieluńskiej zaprasza na koncert Zespołu Pieśni i Tańca "Dobroń". Formacja została założona w 1958 roku dzięki staraniom Wojciecha Wiesława Kabzy, Marii Neugebauer, Jerzego Michalaka, Włodzimierza Sysio i Barbary Żórawskiej. Koncert rozpocznie się o godz. 16.30. Wstęp wolny.

Przez pierwsze 30 lat Kierownikiem Zespołu była pani Barbara Żórawska, zaś przez kolejne 30 lat  Pani Kamila Zastróżna. Przez długie lata instruktorem śpiewu, kompozytorem i akompaniatorem był Pan Janusz Kazimierczak. Kierownikiem kapeli i akompaniatorem przez ponad 56 lat był Pan Stanisław Wojtczak.

W tym czasie zespól zdobył wiele znaczących nagród i wyróżnień. Tylko w ostatnich latach, w 2017 było to drugie, zaś w 2018 roku – pierwsze miejsce w swojej kategorii na festiwalu w Bosel, w północno-zachodnich Niemczech.

W 2019 roku zespół reprezentował nasz kraj, region i Gminę Dobroń na unikalnym Święcie Chleba w położonym na południu Francji mieście Najac, jednym z 10 najpiękniejszych miejsc w tym kraju. W sierpniu 2021 roku DOBROŃ zajął 1 miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Ludowej ,,Złota Leszczyna" organizowanym przez Centrum Kultury Gminy Kutno w Leszczynku.

Obecnie dyrektorem Dobrońskiego Centrum Kultury, w strukturach którego działa „Dobroń”, jest pani Monika Rybak, choreografem zespołu Dominika Kartasińska, instruktorem śpiewu Michalina Rzepkowska, zaś akompaniatorami są Krzysztof Moszczyński i Michał Robak.

Repertuar "Dobronia" jest bardzo bogaty i nie ogranicza się jedynie do naszego regionu. Zawiera pieśni i tańce z różnych części Polski, między innymi z Sieradza, Łowicza, Opoczna, Lublina, Rzeszowa, Krakowa, oraz tańce górali z Beskidów, Podhala i Żywca.

Grupa wystawia regionalne widowiska ludowe takie jak unikalny "Siemieniec" i "Wianki". W programie są też tańce narodowe: Polonez, Mazur, Krakowiak, Kujawiak, Oberek, i inne. Przez wiele lat zespół występował  i występuje nadal, w wielu krajach, na wielu estradach.

 

 

Nasz kanał Youtube

Nasz kanał na Youtube

 

O nas

Telewizja Kablowa WSM jest koncesjonowaną stacją telewizyjną w Wieluniu. Szacuje się, że ogląda nas blisko połowa wieluńskiej społeczności. Jesteśmy z kamerą wszędzie tam, gdzie dzieją się istotne dla wielunian sprawy. Telewizja Kablowa Wieluń dysponuje kanałem informacyjno-reklamowym TVK2, który widzowie odbierają przez 24 h na dobę.

Na tej stronie używamy cookies. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych oraz zapewniają one prawidłowe działanie witryny.