Telewizja kablowa TVK WSM Wieluń

Wydarzenia, wiadomości lokalne

SPOTKANIE Z UŁANAMI W MUZEUM

„Kawaleria dla wojska jest jak poezja dla literatury” – tymi słowami obecność w Muzeum Ziemi Wieluńskiej odnotowali członkowie Koła Żołnierzy 12 Pułku Ułanów Podolskich. Goście przedstawili historię i dokonania pułku oraz zaprezentowali się w umundurowaniu z okresu odzyskania przez Polskę niepodległości.

Ułani Podolscy to ponad 200 lat tradycji i historii. A ta jest bardzo ciekawa. Żołnierze spod znaku trójbarwnych proporczyków (amarantowo-granatowy z białym paskiem pośrodku) brali udział m.in. w największej bitwie kawaleryjskiej XX w., która miała miejsce pod Komarowem w czasie wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. oraz w czasie wojny obronnej 1939 r. – w bohaterskim boju pod Mokrą.

Koło Pułkowe działa od kilkudziesięciu lat, a od 2004 jego siedziba mieści się w Szczecinie. W posiadaniu koła znajduje się sztandar, będący wierną repliką sztandaru pułkowego z 1939 roku. W kole zrzeszeni są zarówno cywile, jak i żołnierze z 12 Batalionu Dowodzenia Ułanów Podolskich 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej.

Spotkanie w muzeum otworzył koncert Orkiestry w Słupsku, która wystąpiła wraz z solistką Katarzyną Panaszek. Zgromadzeni mieli okazję wysłuchać kilku znanych i lubianych pieśni żołnierskich z okresu II Rzeczypospolitej.

Wcześniej członkowie Koła Żołnierzy 12 Pułku Ułanów Podolskich wzięli udział w oficjalnych uroczystościach Narodowego Święta Niepodległości w Wieluniu, a także oddali hołd bohaterom walk o wolność na wieluńskim cmentarzu. Zapalili znicze m.in. na mogile ks. Józefa Pruchnickiego, byłego kapelana 13. Pułku Ułanów Wileńskich.

Na tej stronie używamy cookies. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych oraz zapewniają one prawidłowe działanie witryny.

 

 

Nasz kanał Youtube

Nasz kanał na Youtube

 

O nas

Telewizja Kablowa WSM jest koncesjonowaną stacją telewizyjną w Wieluniu. Szacuje się, że ogląda nas blisko połowa wieluńskiej społeczności. Jesteśmy z kamerą wszędzie tam, gdzie dzieją się istotne dla wielunian sprawy. Telewizja Kablowa Wieluń dysponuje kanałem informacyjno-reklamowym TVK2, który widzowie odbierają przez 24 h na dobę.