Telewizja kablowa TVK WSM Wieluń

Wydarzenia, wiadomości lokalne

ZIEMIA WIELUŃSKA W EPOCE WAZÓW [VIDEO]

Co działo się w Wieluniu podczas potopu szwedzkiego, a jakie skarby w XVII wieku skrywała biblioteka pijarska w Wieluniu – między innymi tego można było dowiedzieć się podczas konferencji popularnonaukowej „Wieluń w czasach Wazów” zorganizowanej przez Muzeum Ziemi Wieluńskiej.

Panowanie dynastii Wazów przypadało na burzliwe dzieje Rzeczypospolitej. Sam Wieluń był zniszczony podczas potopu szwedzkiego na tyle, że miasto przez wiele lat nie mogło podnieść się z upadku. O ziemi wieluńskiej w okresie wojen i niepokojów w epoce Wazów mówił dr hab. Tomasz Ciesielski, prof. UO (Uniwersytet Opolski).

Ciekawie prezentował się zbiorowy portret kasztelanów wieluńskich, który zaprezentował dr Marcin Broniarczyk, dyrektor Muzeum Ziemi Rawskiej. Z kolei Hanka Żerek-Kleszcz (Uniwersytet Łódzki) – przybliżyła zebranym burmistrzów i rajców Wielunia w pierwszej połowie XVII wieku. Specjalny wykład wygłosił także prof. Tadeusz Olejnik.

XVII wiek, to okres, kiedy w Wieluniu zostały ufundowane aż trzy klasztory: ss. Bernardynek, oo. Franciszkanów i oo. Pijarów. O ich historii mówił ks. dr hab. Sławomir Zabraniak z Uniwersytetu Rzeszowskiego, natomiast dr Tomasz Stolarczyk (Uniwersytet Łódzki) w swoim wystąpieniu przyjrzał się starodrukom w zbiorach biblioteki pijarskiej w Wieluniu.

 

 

Nasz kanał Youtube

Nasz kanał na Youtube

 

O nas

Telewizja Kablowa WSM jest koncesjonowaną stacją telewizyjną w Wieluniu. Szacuje się, że ogląda nas blisko połowa wieluńskiej społeczności. Jesteśmy z kamerą wszędzie tam, gdzie dzieją się istotne dla wielunian sprawy. Telewizja Kablowa Wieluń dysponuje kanałem informacyjno-reklamowym TVK2, który widzowie odbierają przez 24 h na dobę.

Na tej stronie używamy cookies. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych oraz zapewniają one prawidłowe działanie witryny.