Wydarzenia, wiadomości lokalne
ZIEMIA WIELUŃSKA W EPOCE WAZÓW [VIDEO]
- Szczegóły
- Kategoria: Wydarzenia z miasta i regionu
- Opublikowano: czwartek, 03, listopad 2022 07:48
Co działo się w Wieluniu podczas potopu szwedzkiego, a jakie skarby w XVII wieku skrywała biblioteka pijarska w Wieluniu – między innymi tego można było dowiedzieć się podczas konferencji popularnonaukowej „Wieluń w czasach Wazów” zorganizowanej przez Muzeum Ziemi Wieluńskiej.
Panowanie dynastii Wazów przypadało na burzliwe dzieje Rzeczypospolitej. Sam Wieluń był zniszczony podczas potopu szwedzkiego na tyle, że miasto przez wiele lat nie mogło podnieść się z upadku. O ziemi wieluńskiej w okresie wojen i niepokojów w epoce Wazów mówił dr hab. Tomasz Ciesielski, prof. UO (Uniwersytet Opolski).
Ciekawie prezentował się zbiorowy portret kasztelanów wieluńskich, który zaprezentował dr Marcin Broniarczyk, dyrektor Muzeum Ziemi Rawskiej. Z kolei Hanka Żerek-Kleszcz (Uniwersytet Łódzki) – przybliżyła zebranym burmistrzów i rajców Wielunia w pierwszej połowie XVII wieku. Specjalny wykład wygłosił także prof. Tadeusz Olejnik.
XVII wiek, to okres, kiedy w Wieluniu zostały ufundowane aż trzy klasztory: ss. Bernardynek, oo. Franciszkanów i oo. Pijarów. O ich historii mówił ks. dr hab. Sławomir Zabraniak z Uniwersytetu Rzeszowskiego, natomiast dr Tomasz Stolarczyk (Uniwersytet Łódzki) w swoim wystąpieniu przyjrzał się starodrukom w zbiorach biblioteki pijarskiej w Wieluniu.