Telewizja kablowa TVK WSM Wieluń

Wydarzenia, wiadomości lokalne

KONFERENCJA W MUZEUM [VIDEO]

Społeczność żydowska Wielunia i jej tragiczne losy w czasie II wojny światowej były tematem konferencji popularnonaukowej zorganizowanej przez Muzeum Ziemi Wieluńskiej w 80. rocznicę likwidacji getta w Wieluniu.

Od początku wojny ludność cywilna w Wieluniu była prześladowana. Wiosną 1941 w obrębie ulic Kilińskiego, Krakowski Zaułek i Targowa utworzono getto. Za mieszkania służyły tu opuszczone stare budynki oraz drewniane szopy. Kontakt z mieszkańcami getta był zabroniony, panował tam głód i szerzyły się choroby.

Po likwidacji getta w Wieluniu część Żydów trafiła do getta do Łodzi, część została zamordowana w obozie zagłady Kulmhof w Chełmie nad Nerem.
W Wieluniu od kilku lat realizowany jest projekt Szlakiem Wieluńskich Żydów, który koordynuje i aktywnie rozwija nauczycielka II LO Agnieszka Mysakowska.

Po zakończonej konferencji złożono kwiaty w miejscu dawnej synagogi przy ul. Sienkiewicza. To jedno z niewielu w Wieluniu miejsc, które są śladem po społeczności żydowskiej stanowiącej przed wojną około 1/3 mieszkańców miasta.

 

 

Nasz kanał Youtube

Nasz kanał na Youtube

 

O nas

Telewizja Kablowa WSM jest koncesjonowaną stacją telewizyjną w Wieluniu. Szacuje się, że ogląda nas blisko połowa wieluńskiej społeczności. Jesteśmy z kamerą wszędzie tam, gdzie dzieją się istotne dla wielunian sprawy. Telewizja Kablowa Wieluń dysponuje kanałem informacyjno-reklamowym TVK2, który widzowie odbierają przez 24 h na dobę.

Na tej stronie używamy cookies. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych oraz zapewniają one prawidłowe działanie witryny.