Telewizja kablowa TVK WSM Wieluń

Wydarzenia, wiadomości lokalne

W ROLI GŁÓWNEJ RYCERZ, SZLACHCIC I ZIEMIANIN [VIDEO]

W Muzeum Ziemi Wieluńskiej można oglądać nową wystawę historyczną „Rycerz, szlachcic, ziemianin… podobieństwa i różnice”. Ekspozycja prezentuje charakterystykę tych warstw i stanów społecznych, które na przestrzeni wieków stanowiły elitę polskiego państwa i narodu.

Bycie rycerzem w średniowiecznej Polsce wiązało się z wieloma przywilejami, ale także obowiązkami. Podstawowym z nich była obrona Ojczyzny w razie zagrożenia jej suwerenności. Wystawa jest okazją do tego, żeby przypomnieć o znanych nazwiskach związanych z ziemią wieluńską.

W średniowieczu byli to Jan Długosz i Jan Mężyk z Dąbrowy, obaj walczyli pod Grunwaldem u boku Władysława Jagiełły. W okresie staropolskim znamienitą postacią był hetman polny koronny a wcześniej starosta wieluński Stanisławie Koniecpolski czy Marek Radoszewski, kasztelan wieluński, poseł na sejm i dworzanin króla Zygmunta III Wazy.

Po utracie niepodległości szlachta osiadła w swoich majątkach ziemskich. Także tu służyła jednak Ojczyźnie. Dzięki zachowaniu w dworach polskiej mowy, obyczajów i kultury Polska po 123 latach niewoli mogła w 1918 roku odrodzić się jako niepodległe państwo.Na tej stronie używamy cookies. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych oraz zapewniają one prawidłowe działanie witryny.

Telewizja

 

 

Nasz kanał Youtube

Nasz kanał na Youtube

 

 

O nas

Telewizja Kablowa WSM jest koncesjonowaną stacją telewizyjną w Wieluniu. Szacuje się, że ogląda nas blisko połowa wieluńskiej społeczności. Jesteśmy z kamerą wszędzie tam, gdzie dzieją się istotne dla wielunian sprawy. Telewizja Kablowa Wieluń dysponuje kanałem informacyjno-reklamowym TVK2, który widzowie odbierają przez 24 h na dobę.

PORTAL WSM

Zarejestruj się i zyskaj dostęp do:

  • Najważniejszych informacji dotyczących lokalu oraz szczegółów umowy z WSM,
  • Szczegółowych informacji na temat wysokości historycznych (okres 3 lat) oraz bieżących opłat związanych z umową,
  • Wyciągu z konta związanego z umową z WSM,
  • Odczytów i rozliczeń mediów, wraz ze szczegółami liczników zamontowanych w lokalu,
  • Zamieszczonych na portalu dokumentów oraz e-faktur.

więcej na wsm.wielun.pl