Wydarzenia, wiadomości lokalne

PODSUMOWANIE ROKU U TERYTORIALSÓW

Zaangażowanie żołnierzy 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej w walkę z COVID-19 trwa niezmiennie od marca 2020 roku. Jednocześnie, w 2021 roku wznowione zostały szkolenia przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznego. Łódzcy Terytorialsi biorą również udział w operacji pk. "Silne wsparcie" na granicy polsko-białoruskiej.

W marcu 2020 roku żołnierze 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej włączyli się w walkę z COVID-19. Od tego momentu Terytorialsi każdego dnia realizują wiele zadań, których celem jest pomoc lokalnej społeczności. W 2021 roku żołnierze zajmowali się transportem butli z tlenem, materiałów medycznych do szpitali, żywności dla najbardziej potrzebujących.

Działania (wsparcie szpitali, punktów wymazowych, transport materiałów medycznych) prowadzone są i kontynuowane na terenie całego województwa łódzkiego. Równocześnie w 2021 roku trwał nabór nowych kandydatów do terytorialnej służby wojskowej oraz szkolenia poligonowe i przeciwkryzysowe dla żołnierzy.

Wsparcie medyków w 2021 roku

Żołnierze 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej wraz z Wojskami Operacyjnymi wspierali punkty wymazowe. W ramach współpracy z Wojewódzką Stacją Ratownictwa Medycznego i Wojskowym Centrum Kształcenia Medycznego Terytorialsi tworzyli Mobilny Zespół Szczepienny. Cały czas wspierają także szpital tymczasowy w Łodzi.

Wsparcie Krwiodawstwa

Zapotrzebowanie na krew i jej składniki nigdy nie spada. Łącznie, żołnierze z łódzkiej brygady oddali w ramach operacji pk. „Trwała Odporność” w 2021 roku 181,25 litrów krwi i jej składników.

Wsparcie Policji

Podczas realizacji zadań wspierających Policję Terytorialsi monitorowali osoby objęte kwarantanną domową oraz oceniali ich potrzeby. W ramach tych działań sprawdzono 52158 adresów na terenie województwa łódzkiego.

Wsparcie kombatantów, osób starszych

Żołnierze od początku pandemii docierają z pomocą do kombatantów i osób starszych. Pomagają w zaopatrzeniu w najpotrzebniejsze artykuły i leki, dotarciu do lekarza i na szczepienia.

Szkolenia

W 2021 roku odbyło się 6 przysiąg wojskowych, szeregi 9ŁBOT poszerzyły się o blisko 430 terytorialsów.

W 2022 roku łódzka brygada kontynuuje zaangażowanie w działania związane z walką z pandemią oraz udział w operacji pk. „Silne Wsparcie”. Ważnym obszarem w działalności 9ŁBOT będzie rozwijanie potencjału i struktur poprzez utworzenie trzeciego batalionu lekkiej piechoty (93blp), którego planowanym miejscem stacjonowania będzie Łask.