Wydarzenia, wiadomości lokalne

NOWY PROJEKT POWIATOWEJ KSIĄŻNICY

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wieluniu rozpoczęła działania związane z nowym projektem pt. "Brat naszego Boga. Wojtyła, kardynał, który został papieżem”. W związku z obchodami Roku Świętego Jana Pawła II biblioteka przypomni jego sylwetkę, działalność, naukę, a także związki z Ziemią Wieluńską i jego wizytę w Wieluniu 5 września 1971 roku jeszcze w randze biskupa krakowskiego.

W ramach projektu odbyły się już warsztaty historyczno-dziennikarskie w Muzeum Ziemi Wieluńskiej, prowadzone przez Jana Książka - Dyrektora Muzeum Ziemi Wieluńskiej, Magdalenę Kopańską - kustosz Muzeum Ziemi Wieluńskiej i Grzegorza Nowaka - redaktora Radia Ziemi Wieluńskiej.

Po przeprowadzeniu warsztatów młodzież biorąca udział w projekcie przystąpiła do zbierania materiałów w wieluńskim muzeum, a także przygotowania wystawy powarsztatowej, audycji radiowej, mini-wykładu, które będą poświęcone wizycie kardynała Wojtyły w 1971 r. w Wieluniu i Jego działalności.

Jednym z elementów projektu będzie wystawa publikacji związanych z postacią Jana Pawła II, która jest dostępna od 16 października w galerii Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wieluniu. Ponadto odbędą się warsztaty z emisji głosu oraz 3-dniowe warsztaty teatralne.

Na finał zaplanowano jeszcze spektakl w reżyserii Jarosława Figury pt. "Brat naszego Boga". Przedstawienie które zarejestruje stacja TVK WSM i pokaże go w swoim programie lokalnym odbędzie się 6.11. 2020 r. w sali gimnastycznej Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Wieluniu.

Projekt sfinansowano ze środków Łódzkiego Domu Kultury w ramach konkursu grantowego, dotyczącego współorganizacji projektów kulturalnych na terenie województwa łódzkiego, a także przez Powiat Wieluński.