Wydarzenia, wiadomości lokalne

LIST INTENCYJNY W SPRAWIE KOLEJOWYCH POŁĄCZEŃ [VIDEO]

O planach kolejowego połączenia Wielunia z Łodzią mówiliśmy w TVK WSM dwa tygodnie temu. Zdradził je na lipcowej sesji Rady Miejskiej burmistrz Paweł Okrasa. Mowa o 4 parach pociągów do Łodzi. 20 sierpnia w Bełchatowie włodarz Wielunia wraz z Marszałkiem Województwa Łódzkiego Grzegorzem Schreiberem podpisali list intencyjny.

Dotyczy on oczywiście budowy nowej linii kolejowej między Wieluniem a Chorzewem Siemkowicami. Ma ona pozwolić na skomunikowanie Wielunia z Łodzią. Nowe torowisko o długości około 30 kilometrów ma powstać do końca 2028 roku. Inwestycja będzie realizowana w ramach Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus.

Podczas podpisywania tego listu Paweł Okrasa podkreślił, że porozumienie da korzyści obu stronom: mieszkańcy powiatu będą mogli dojechać pociągami do stolicy województwa, co poszerza spektrum działań logistycznych w zakresie gospodarczym.

Otwarcie kolejowego połączenia z Łodzią  ma sprawić, że młodzi ludzie częściej będą wybierać uczelnie łódzkie, w których jest wysoki poziom kształcenia. Z kolei marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber podczas tej uroczystości mówił, że udział w programie Kolej Plus jest wielką szansą dla województwa łódzkiego.

Ma na celu przede wszystkim wyeliminowanie wykluczenia komunikacyjnego miejscowości w regionie łódzkim. Udział w projekcie to także wsparcie rozwoju gospodarczego regionu łódzkiego dzięki nowym ofertom inwestycyjnym oraz nowym miejscom pracy, które zostaną utworzone podczas realizacji projektów, a także po uruchomieniu nowych połączeń kolejowych ze stolicą województwa.