Telewizja kablowa TVK WSM Wieluń

Wydarzenia, wiadomości lokalne

NOWY WYMIAR ROZLICZEŃ Z ZUS

Od 2018 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące sposobu płatności składek na ubezpieczenia w ZUS. Obecnie płatnicy opłacają wszystkie składki jednym przelewem. Tylko 1 stycznia w województwie łódzkim ok. 2 tys. płatników zdecydowało się na dokonanie przelewów, które wpłynęły do ZUS na indywidualne numery rachunków składkowych przed godz. 8:00 2 stycznia.

Największy wpływ składek będzie miał miejsce przed 15 stycznia, czyli terminem opłacania składek przez pracodawców zatrudniających pracowników. Przypomnijmy, że mamy 3 terminy płatności składek, które opłacamy za poprzedni miesiąc.

W styczniu opłacamy składki za grudzień i regulujemy je do:

    do 5. dnia miesiąca – jednostki budżetowe i samorządowe zakłady budżetowe,

    do 10. dnia miesiąca – osoby fizyczne opłacające składkę wyłącznie za siebie,

    do 15. dnia miesiąca – pozostali płatnicy zatrudniający pracowników.

Płatności składek dokonujemy na standardowym przelewie. Najważniejsze abyśmy poprawnie wpisali swój indywidualny numer rachunku składkowego i sumę składek.

(Aby zsumować składki należy dodać do siebie składki na poszczególne ubezpieczenia (możemy wspomóc się przy tym deklaracją rozliczeniową DRA sumując wypisane kwoty z pól VI.2.; VII.07; VIII.03; IX.03.).

W tytule możemy wpisać słowo „składki” w polu adresata ZUS, a w polu zleceniodawcy – imię i nazwisko przedsiębiorcy lub nazwę skróconą płatnika.

Jeżeli nie mamy numeru rachunku składkowego, możemy go sprawdzić na wyszukiwarce www.eskladka.pl.

Po wpisaniu identyfikatorów, którymi posługujemy się w ZUS-ie np. NIP
i PESEL, wyświetli nam się numer rachunku składkowego płatnika. W telefonach kierowanych do ZUS powtarzają się też pytania dotyczące tego jak wpłata pokryje należności.

Otóż ZUS rozdzieli ją na poszczególne ubezpieczenia na podstawie ostatniej deklaracji rozliczeniowej. Wpłata w pierwszej kolejności pokryje najstarsze zadłużenie.

Płatnicy, którzy zgłosili się dobrowolnie do ubezpieczenia chorobowego i posiadają na swoim koncie zaległość powinni się liczyć z wpływem nowych zasad rozliczania składek na podleganie dobrowolnym ubezpieczeniom.

Dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które podlegają dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, może to oznaczać utratę prawa do zasiłku chorobowego, opiekuńczego lub macierzyńskiego.

Płatnik może jednak w takiej sytuacji złożyć wniosek o wyrażenie zgody na opłacenie składki po terminie. Jeżeli natomiast nie może spłacić zadłużenia jednorazowo powinien skontaktować się z doradcą ds. ulg i umorzeń, dostępnym na sali obsługi klientów bądź telefonicznie.

Źródło:  Regionalny rzecznik prasowy ZUS woj. łódzkiego

Na tej stronie używamy cookie

Telewizja

 

 

Nasz kanał Youtube

Nasz kanał na Youtube

 

 

O nas

Telewizja Kablowa WSM jest koncesjonowaną stacją telewizyjną w Wieluniu. Szacuje się, że ogląda nas blisko połowa wieluńskiej społeczności. Jesteśmy z kamerą wszędzie tam, gdzie dzieją się istotne dla wielunian sprawy. Telewizja Kablowa Wieluń dysponuje kanałem informacyjno-reklamowym TVK2, który widzowie odbierają przez 24 h na dobę.