Wydarzenia, wiadomości lokalne

Z UDZIAŁEM ZNANEGO MECENASA [VIDEO]

W Muzeum Ziemi Wieluńskiej odbyło się spotkanie którego tematem były reparacje wojenne należne Polsce z uwzględnieniem strat poniesionych przez Wieluń w okresie II wojny światowej. Zorganizowały je lokalne struktury PiS wraz z Chrześcijańskim Porozumieniem Wieluń.

Temat reparacji podjęty został w Wieluniu już drugi raz. Pierwszy w sierpniu tego roku. Wtedy to przy odrestaurowanych fundamentach kościoła farnego zorganizowano w tej sprawie specjalną konferencje prasową. Tym razem gościem specjalnym organizatorów spotkania był mecenas Stefan Hambura.

Znany prawnik specjalizuje się w stosunkach polsko-niemieckich. Głównym pomysłodawcom spotkania zależy, żeby Wieluń miał w dyskusji o reperacjach bardzo znaczące miejsce. Wieluń jak powszechnie wiadomo w wyniku nalotów Luftwafe w czasie II wojny światowej został zbombardowany.

Zginęło 1200 mieszkańców bezbronnego, uśpionego miasta, nie wspominając już o stratach materialnych. M. in. na ten temat mówił na spotkaniu prof. Tadeusz Olejnik oraz świadkoweie bimbardowania Wielunia z 1 września 1939 roku.

Podczas spotkania ogłoszono powołanie społecznego komitetu do spraw szacowania strat poniesionych w czasie II wojny światowej. Pojawi się równieź specjalna platforma internetowa stratywojenne.pl.

Będą tam zamieszczane informacje dotyczące szacowania szkód wojennych Polski w latach 1939- 1945. Dłuższa relacja z tego spotkania do zobaczenia w drugiej odsłonie Tematu Tygodnia. Zapraszamy.