Telewizja kablowa TVK WSM Wieluń

Wydarzenia, wiadomości lokalne

BEZ KREDYTU I NAJWAŻNIEJSZYCH FINANSOWYCH UCHWAŁ [VIDEO]

Pierwsza tej jesieni sesja Rady Miejskiej była zarazem najdłuższą w tej kadencji- radni obradowali bowiem prawie 9 godzin. Burmistrz Wielunia nie spodziewał się chyba, że ostre słowa krytyki dotyczące jego ostatnich posunięć popłyną nie tylko z ust radnych opozycji, ale też tych, którzy do tej pory sprzyjali włodarzowi miasta.

Radni klubu Sport, Zdrowie, Edukacja po raz kolejny w swoich wystąpieniach wytknęli Pawłowi Okrasie sprawę zakupu za 12 milionów gruntów po byłej Cukrowni. Na części z nich wedle zapowiedzi burmistrza miała rozlokować się firma Neapco z Praszki.

Do przeprowadzki raczej nie dojdzie, a spory kredyt zaciągnięty w tym celu trzeba spłacać. Pytano też o wciąż zamknięte kino „Syrena”  oraz bieżące inwestycje-  kilka z nich w ogóle jeszcze nie ruszyło, a mowa tu choćby o budowie parkingów na os. Wyszyńskiego w okolicy Amerykanki.

Po raz pierwszy na sesji bardzo krytycznie o działaniach burmistrza wypowiedzieli się też radni Przejrzystej Gminy. Mieczysław Majcher podobnie jak jego przedmówcy zwrócił uwagę na sprawę zakupu terenów byłej Cukrowni, brak chętnych do nabycia tychże, ale też bardzo świeżą sprawę. Chodzi o wniosek Wielunia dotyczący przebudowy i rewitalizacji kąpieliska miejskiego i targowiska.

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego wniosek naszego miasta odrzucił już na etapie formalnym. W sprawie odbyła się specjalna konferencja prasowa i zdecydowany sprzeciw burmistrza Okrasy. Ostrą dyskusję kontynuowano także przy punktach dotyczących zmian w budżecie i wieloletniej prognozy finansowej gminy Wieluń.

Chodziło przede wszystkim o podjęcie uchwały w sprawie zaciągnięcia kolejnego, wielomilionowego kredytu na spłatę wcześniejszych zobowiązań. Ponieważ plan tegorocznych dochodów ze sprzedaży terenów byłej cukrowni  jest bardzo mizerny w budżecie gminy powstał duży deficyt.

Włodarz miasta zaproponował zatem radnym zaciągnięcie ponad 9- milionowego kredytu- o 4 mln zł większego niż to wynikało z uchwalonego budżetu na 2017 rok. Ostatecznie po nazwijmy to kredytowej dyskusji przyszedł czas na głosowanie. Radni nie zgodzili się na zaciągnięcie kredytu.

Trzy najważniejsze uchwały dotyczące wykonania budżetu za I półrocze, zatwierdzenia w nim zmian oraz zaciągnięcia kredytu większością głosów zostały odrzucone przez radnych. W Ratuszu mamy zatem prawdziwe finansowe trzęsienie ziemi.

Zmienił się także układ sił w Radzie Miejskiej. Dotychczasowa koalicja przestała bowiem istnieć. Wiele kontrowersji pojawiło się również przy punkcie dotyczącym  uchwał związanych z planowaniem przestrzennym w obrębie ulic Jagiełły, Sieradzkiej, Fabrycznej i Ciepłowniczej.

Jednak więcej o tym powiemy już za tydzień w Wydarzeniach. W przyszłym tygodniu na antenie naszej stacji także pierwsza część relacji z burzliwej sesji Rady Miejskiej.

Na tej stronie używamy cookie

Telewizja

 

 

Nasz kanał Youtube

Nasz kanał na Youtube

 

 

O nas

Telewizja Kablowa WSM jest koncesjonowaną stacją telewizyjną w Wieluniu. Szacuje się, że ogląda nas blisko połowa wieluńskiej społeczności. Jesteśmy z kamerą wszędzie tam, gdzie dzieją się istotne dla wielunian sprawy. Telewizja Kablowa Wieluń dysponuje kanałem informacyjno-reklamowym TVK2, który widzowie odbierają przez 24 h na dobę.