Wydarzenia, wiadomości lokalne

PRZYCIĄGAJĄ UWAGĘ ZWIEDZAJĄCYCH [VIDEO]

W wieluńskim muzeum otwarto wystawę „Skarby Doliny Prosny”. Powstała ona w 2010 roku w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej. Ekspozycję można było zobaczyć do tej pory na Zamku Królewskim w Warszawie oraz w Muzeum w Gnieźnie.

Wystawa prezentuje najcenniejsze zabytki archeologiczne z najstarszego okresu isnienia Kalisza i okolic, od starożytności aż po późne średniowiecze. Ekspozycję zorganizowano wspólnie z kaliskim muzeum i Instytutem Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk. Unikatowe monety doskonale ilustrują bogatą historię doliny rzeki Prosny.

Prezentowane monety celtyckie powstały w miejscowym warsztatcie menniczym, jednym  najstarszych na terenie Polski. Choć niepozorne, stanowią one  niewątpliwie jedną z atrakcji wystawy. Oprócz monet można zobaczyć też inne zabytki archeologiczne- m.in. zapinki zwane fibulami, a także kowalskie narzędzia, czy miecz z imieniem płatnerza rzymskiego.

Jest również sztylet pochodzenia scytyjskiego zwany akinakesem. Obok wymienionych, cennych przedmiotów znajdują się  także bryłki bursztynu, denary rzymskie, którymi płacono za bursztyn, a także bursztynowy puchar z domieszką szkła. Skarby te znaleziono na terenie powiatu kaliskiego.