Wydarzenia, wiadomości lokalne

O SZCZEPIENIACH, SPRZEDAŻY I ADOPCJI PSIAKÓW [VIDEO]

Choć w Wieluniu póki co nie ma schroniska dla psów , a wszystkie bezpańskie zwierzaki trafiają natychmiast do Czartek pod Sieradzem- schroniska z którym umowę ma podpisaną Gmina Wieluń nie oznacza, że nie ma bieżących problemów związanych właśnie z psami.

Na ostatniej sesji Rady powiatu podniesiono m.in. problem bezpośredniej sprzedaży psów za pośrednictwem portali społecznościowych czy też zwykłych ogolnodostępnych ogłoszeń typu „...oddam szczeniaki...” itp. Czy jest to legalne i czy powiatowy lekarz weterynarii ma nad tym jakąś kontrolę?

Dopytywał o to radny Waldemar Kluska, a odpowiadał mu Grzegorz Łuczak- Powiatowy Lekarz Weterynarii. Kolejna sprawa dotyczy szczepień czworonogów oraz w ogóle ilości psów. Także tych sprzedawanych poprzez ogłoszenia prywatne i trafiających na konsultacje czy właśnie szczepienia do prywatnych gabinetów weterynaryjnych.

Jest jeszcze kwestia adopcji zwierzaków. Okazuje się, że idzie to bardzo opornie. I choć w Czartkach pod Sieradzem przebywa ponad 160 psów z terenu naszej gminy nie jest łatwo wziąć psa wprost ze schroniska. Być może w tym względzie będzie lepiej, kiedy psy znów powrócą do Wielunia- bo jak wiadomo włodarz miasta zapowiadał i w dalszym ciągu podtrzymuje ideę budowy nowego schroniska.

Ale na razie to tylko plany. W adopcji psów ze schroniska bardzo mogą pomóc także media. Dlatego nasza stacja myśli o realizacji specjalnego cyklu krótkich materiałów w których będą prezentowane psy przeznaczone do adopcji. To jednak wymaga dobrej współpracy ze schroniskiem w Czartkach.