Telewizja kablowa TVK WSM Wieluń

Archiwum wiadomości

1 IX 1939: TRAGEDIA WIELUNIA [wideo]

72. ROCZNICA WYBUCHU DRUGIEJ WOJNY ŚWIATOWEJ72. rocznica wybuchu II wojny światowej była okazją do uroczystego spotkania starosty Andrzeja Stępnia, burmistrza Janusza Antczaka i posła Mieczysława Łuczaka z kombatantami i świadkami bombardowania Wielunia w 1939 roku.

 

 

Przy kawie wspominano tragiczne wydarzenia sprzed lat. Świadkowie bombardowania, których dziś jest ponad 50 są dumni przede wszystkim z tego, że po wielu latach starań udało im się dotrzeć z prawdą historyczną o tragedii Wielunia nie tylko do narodu polskiego.

Cieszą się też z tego, że o Wieluniu stało się głośno za sprawą widowiska Bogusława Wołoszańskiego, które 30 sierpnia można było obejrzeć w TVP 1 a dzień później w TVP Historia. Ich zdaniem to najlepsza lekcja historii dla młodego pokolenia.

reporter: Daniel Sibiak, zdjęcia: Robert Kałuża


MSZA ŚWIĘTA I OTWARCIE WYSTAWY

Tuż po spotkaniu z kombatantami w centrum miasta, przy miejskiej bibliotece otwarto jeszcze plenerową wystawę Polskie Państwo Podziemne. Ekspozycja jest własnością wrocławskiego stowarzyszenia Inicjatywa Historyczna a powstała przy współpracy ze światowym związkiem żołnierzy AK, Muzeum Powstania Warszawskiego, Instytutem Pamięci Narodowej oraz Narodowym Archiwum Cyfrowym.

Ostatnim już akcentem uroczystości z okazji 72 rocznicy wybuchu II wojny światowej była msza święta koncelebrowana przez ks. Arcybiskupa Stanisława Nowaka - metropolię częstochowskiego, która tradycyjnie odbyła się na ruinach wieluńskiej fary.

Po mszy duchowni w asyście władz miasta, powiatu oraz mieszkańców Wielunia dokonali uroczystego odsłonięcia i poświęcenia kolejnych dziesięciu pamiątkowych tablic tzw. wieluńskiej golgoty. Tablice upamiętniają ofiary wojny, zarówno te, które zginęły podczas bombardowania miasta jak i te zamęczone przez Niemców w obozach koncentracyjnych.

WIELUŃSKA GOLGOTA 2011

  • GRACZ KATARZYNA WIELUŃ LAT 50 ZGINĘŁA 1 IX 1939 r. PODCZAS BOMBARDOWANIA WIELUNIA
  • MARCINIAK JÓZEF CUKROWNIA „WIELUŃ” * 7 II 1913 † 16 IX 1939 POLEGŁ w BITWIE pod JAŹWINAMI k. GARWOLINA
  • SOBAŃSKA CECYLIA DĄBROWA LAT 44 ZGINĘŁA 1 IX 1939 r. PODCZAS BOMBARDOWANIA WIELUNIA
  • SIERADZKI WACŁAW WIERZCHLAS PODCHORĄŻY, ŻOŁNIERZ ZWZ *16 II 1915 † 20 III 1942 ROZSTRZELANY w ZGIERZU
  • MARCZEWSKI FELIKS WIELUŃ STUDENT, ŻOŁNIERZ ZWZ *23 V 1913 † 20 III 1942 ROZSTRZELANY w ZGIERZU
  • ŚMIGIELSKI STEFAN WIELUŃ LAT 54 ZGINĄŁ 1 IX 1939 r. PODCZAS BOMBARDOWANIA WIELUNIA
  • NIŻYŃSKI FRANCISZEK WIELUŃ INSPEKTOR SZKOLNY LAT 52 ZGINĄŁ 1 IX 1939 r. PODCZAS BOMBARDOWANIA WIELUNIA
  • PŁÓCIENNIK RYSZARD WIELUŃ GIMNAZJALISTA, HARCERZ * 22 II 1925 † 1 I 1943 ZAMĘCZONY w KL AUSCHWITZ
  • GRABIŃSKI EDWARD WIELUŃ URZĘDNIK, ŻOŁNIERZ ZWZ–AK * 13 II 1899 † 12 II 1944 ROZSTRZELANY w PIOTRKOWIE TRYBUNALSKIM
  • SOBOCIŃSKI JERZY GIMNAZJALISTA KURIER ZWZ * 24 IV 1923 † 22 XI 1942 ZAMĘCZONY w KL AUSCHWITZ

zdjęcia: Robert Kałuża, Mirosław Grabczak

 

 

Nasz kanał Youtube

Nasz kanał na Youtube

 

O nas

Telewizja Kablowa WSM jest koncesjonowaną stacją telewizyjną w Wieluniu. Szacuje się, że ogląda nas blisko połowa wieluńskiej społeczności. Jesteśmy z kamerą wszędzie tam, gdzie dzieją się istotne dla wielunian sprawy. Telewizja Kablowa Wieluń dysponuje kanałem informacyjno-reklamowym TVK2, który widzowie odbierają przez 24 h na dobę.

Na tej stronie używamy cookies. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych oraz zapewniają one prawidłowe działanie witryny.