Telewizja kablowa TVK WSM Wieluń

Archiwum wiadomości

"Straszny" wykład

ImagePomimo że ostatni wykład Uniwersytetu III Wieku poprowadził ulubiony prelegent studentów Tomasz Spychała z MZW,  jednak powiało grozą, bowiem mowa była o czarach, torturach, stosach i diabłach, czyli o zapomnianej już historii polowania na czarownice na terenie Polski, a także ziemi wieluńskiej.

 

Jednak, żeby wykład nie był aż tak mrożący krew w żyłach omówiono postać diabła na przestrzeni wieków. Okazuje się, że nie zawsze diabeł był taki straszny, jak o nim sądzono w 16 wieku. Jeszcze później przez setki lat uważano, że czart czyha tylko na to, by zniszczyć rodzaj ludzki.

Polowania na czarownice przywędrowały do Polski z Zachodu. Szacuje się, że w samych Niemczech między 15 a początkiem 17 wieku na stosach spłonęło nawet blisko 30 tys. kobiet. Mówiąc o czarownicach z 16 czy 18 wieku, wcale nie oznacza, że nie ma ich współcześnie, tyle, że dziś nikt ich na stos nie skazuje.

"Straszny" wykład

Fot. Robert Kałuża 

 

 

Nasz kanał Youtube

Nasz kanał na Youtube

 

O nas

Telewizja Kablowa WSM jest koncesjonowaną stacją telewizyjną w Wieluniu. Szacuje się, że ogląda nas blisko połowa wieluńskiej społeczności. Jesteśmy z kamerą wszędzie tam, gdzie dzieją się istotne dla wielunian sprawy. Telewizja Kablowa Wieluń dysponuje kanałem informacyjno-reklamowym TVK2, który widzowie odbierają przez 24 h na dobę.

Na tej stronie używamy cookies. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych oraz zapewniają one prawidłowe działanie witryny.